Aвион ја промаши пистата и заврши во море

Драма во водите на Пацификот во Микронезија. Авион со 47 патници и членови на екипажот ја надлета пистата и заврши во море.
За среќа нема посериозно повредени во инцидентот, кој се случи на микронезискиот остров Чук.
На објавените видео снимки се гледа како патниците и екипажот се спасуваат од полупотонатиот брод и со чамци се превезуваат кон крајбрежејто.


Несреќата ја пријавиле локални мештани, кои за медиумите изјавиле дека авионот Боинг 737-800 летал прениско, ја надлетал пистата и го пробил пристаништето на островот, пред да слета во вода.
Не се познати причините за несреќата. Авионот полетал од Нова Гвинеја и бил сопственост на авиокомпанијата Ер Ниургини.
Микронезија се наоѓа северно од Австралија и има околу 100 илјади жители.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.