Издвојуваме

Издвојуваме

Чек на Македонска народна банка од 1935-та година

Илија Ризов од Битола, префрлувајќи ги и прегледувајќи ги документите во архвата на својот покоен татко, го пронашол и овој чек на Македонска народна банка а.д, пренесува македонска нација. Според […]

Издвојуваме

Тачи: Да блокираш буџет е антидемократско однесување

Лидерот на ДПА Мендух Тачи по неколкумесечни преговори со СДСМ го откажа заедничкиот настап на локалните избори, по што дополнително ја збуни јавноста откако на 24 декември неговите пратеници останаа […]

Издвојуваме

Дали Георгиевски мисли на „демократијата“ во времето кога се апсеа неговите соработници?

На денешниот „Отпор против режимските лаги“  поранешниот македонски премиер Љубчо Георгиевски порача дека демократијата и слободата во Македонија биле загрозени. – Демократијата и слободата во Македонија се загрозени. Ние немаме […]

Издвојуваме

Црвенковски вербално го нападна Заев

Паузата на последниот мини-конгрес на опозициската СДСМ беше време да му се одржи лекција на Зоран Заев. Бранко Црвенковски го повикал градоначалникот на Струмица за да побара од него неколку […]

Издвојуваме

Црвенковски го изигра Статутот на партијата

Лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски го изигра Статутот на партија со повикувањето на таканаречен мини конгрес, кој не постои во Статутот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија.Според извори од партијата, Црвенковски […]

Издвојуваме

Меѓународната заедница ќе ја оживува СДСМ

Меѓународната заедница активно работи на охрабрување на бизнисмени, универзитетски професори и нови луѓе во составот на СДСМ и опозицискиот блок, генерално за формирање на нова левица во Република Македонија. Ваквиот […]

Издвојуваме

Евидентирана штетата од инцидентите во Собранието

На редовната координација кај претседателот на Собранието Трајко Вељаноски, со потпретседателите на Собранието и координаторите на пратеничките групи, е информирано за настаната штета при инцидентите во собраниската сала на 24-ти […]

Издвојуваме

Продолжение на „Диригент“, апсења низ цела Македонија

Во полициска акција, што всушност е продолжение на акцијата под кодно име „Диригент“, во вторник уапсени се десет лица за трговија со дрога, потврдуваат од МВР. Оттаму велат дека не […]

Издвојуваме

Бранко Црвенковски ќе се правда пред своите соработници

Бранко Црвенковски е под притисок од градоначалниците: Зоран Заев, Стевчо Јакимовски и Зоран Дамјановски. Откако се соочи со револтот од актуелните градоначалници од сопствените редови, гo смислува следниот потег. Црвенковски […]

Издвојуваме

Јани си пие…

Погледнете како Јани од Битола „работно“ го поминува времето. Како што можете да забележите Јани си пие на оваа слика додека во Скопје ги блокираат сите државни институции и се […]