Вести

Вести

Полициите на Македонија, Австрија, Хрватска, Словенија и Србија ќе разговараат за мигрантската криза

Претставници на министерствата за внатрешни работи на Македонија, Австрија, Хрватска, Словенија и Србија денеска во Скопје ќе разговараат за актуелните состојби околу мигрантската криза.Состанокот го организира Бирото за јавна безбедност […]

Вести

И денеска нѐ очекуваат пролетни температури, а од утре…

Времето во Македонија ќе биде претежно сончево и топло, попладне облачноста ќе се зголемува. Ќе дува умерен, повремено засилен југозападен ветер, особено во западните делови.Температурата ќе се движи од 11 […]

Вести

ДИК ја усвои методологијата за прочистување на избирачкиот список

Државната изборна комисија на денешната седница ги усвои правилникот за методологија за целосен пристап, вршење промени и бришење на податоци во Избирачкиот список, како и постапка за спроведување теренска проверка заради […]

Вести

Електронското здравство заживеа во Македонија, Србија го презема „Мој термин“

За пациентите побрзо да доаѓаат до здравствени услуги, а лекарите да помогнат на време, неоходен е модерен и ефикасен здравствен систем. Тоа минатите години многу се најавуваше во Србија и […]

Вести

На 24-ти февруари ќе биде објавен огласот за финансиска поддршка на земјоделските задруги

На 24-ти февруари ќе биде објавен огласот за финансиска поддршка на земјоделските задруги, истакна денес министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство.Министерот Цветков потенцира дека посветуваат големо внимание на земјоделските задруги и […]

Вести

Конструктивна средба меѓу Владата и новинарите

Премиерот за спроведување на изборите, Емил Димитриев денес оствари конструктивни средби со трите новинарски и медиумски здруженија и асоцијации.Овие средби се дел од силните заложби за организација на фер, демократски  […]

Вести

Емил Димитрев ги слушна сугестиите на медиумските и новинарските здруженија

Постојниот закон за медиуми кој е работен со помош на Европската унија е добар, а доколку се одлучи да има нов закон тогаш предлагаме усвојување на кој било закон од […]

Вести

Се подобрува стандардот во руралните средини со помош на државата

Подобрување на стандардот на живеење во рурално место е целта на финансиската поддршка која Владата ја дава преку МЗШВ.На денешниот состанок со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, заменик министерот на […]

Вести

СДСМ свесно ја одложуваше поддршката на методологијата за избирачкиот список

СДСМ свесно го одолговлекуваше давањето на поддршката на методологијата за прочистување на списоците со цел да го намали перидот во којшто ќе се врши проверката  и прочистувањето на избирачките списоците, […]

Вести

Утре објава на огласот за владината мерка со која им се помага на младите земјоделци

Огласот за владината мерка со која им се помага на младите земјоделци со 10.000 евра неповратни средства ќе биде објавен утре и истиот ќе трае еден месец.Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола […]

Вести

Оваа година двојно повеќе средства за поддршка на иновациите

Годинава за Фондот за иновации и технолошки развој се предвидени два милиони и 650 илјади евра, кои ќе бидат распределени во два огласи. Првиот ќе биде објавен во мај или јуни, а […]

Вести

Груевски: Годинава за рурален развој ќе инвестираме над 33 милиони евра

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, денеска присуствуваше на работен состанок на тема: Разгледување на мерките и инструментите од програмата за рурален развој.Тој со претставници на Владата, градоначалници и директори од […]