Вести

Вести

Груевски: Со владина поддршка набавени 2.000 трактори и уште 8.000 други земјоделски машини

Со досегашната владина поддршка преку проектот „50:50“, во Македонија се набавени 10.000 парчиња земјоделска механизација од кои 2.000 трактори и 8.000 други видови машини, рече денеска премиерот Никола Груевски.Во земјоделските задруги, […]

Вести

Грчева до СДСМ: Договорот од Пржино е полуфабрикат, а Законот за СЈО е дефектен!

Пратеничката Солза Грчева на денешната седница на Собранието на Република Македонија остро го нападна договорот од Пржино и Законот за специјално јавно обвинителство.Таа им посочи на своите колеги од опозицијата […]

Вести

Потпишан договор за рестартирање на „Порцеланка“, 1.000 нови вработувања

Владата на Република Македонија и индиската групација БРГ денеска во Велес потпишаа договор за реализација на инвестиција во која ќе биде рестартирана поранешна „Порцеланка“.Инвестицијата е вредна околу 31 милион евра, […]

Вести

„Купи куќа за млади“ доби согласност од Комисијата за финансирање и буџет

Измените на Законот за субвенциониран станбен кредит со кои ќе се овозможи реализација на проектот „Купи куќа за млади“ е во финална фаза во Собрание и денеска доби согласност од […]

Вести

Почина бремената жена која доживеа тешка сообраќајна несреќа

Почина 29 годишната жена која пред два дена заедно со сопругот и шестгодишната ќерка имаа тешка сообраќајна незгода на излезот од Струмица, пишува Канал 5.Жената била во вториот месец од бременоста. […]

Вести

„Отворен ден“ на Државниот Архив на Македонија

По повод 15 години од постоењето на Википедија, Државниот архив на Република Македонија (ДАРМ) и матичниот Википедијанец во ДАРМ организираат „Отворен ден“ низ Архивот…На 15 јануари (петок), со почеток од […]

Вести

Спасов ќе поднесе тужба против Ременски за разрешувањето на директори на центрите за социјална работа

 Дополнителниот заменик министер за труд и социјална политика Диме Спасов денеска ќе поднесе тужби против техничкиот министер за труд и социјална политика Фросина Ташевска Ременски за, како што посочува, незаконско […]

Вести

Кражба на Адвокатска улица!

Сопственик на биро за судски преводи лоцирано на Адвокатската улица во Скопје вчера бил мета на разбојништво.Б.А. пријавил дека разбојник влегол во канцелариите на бирото и заканувајќи се со пиштол […]

Вести

СДСМ прави партизација и хаос во кадрите за социјална работа

Новите сознанија во врска со спроведениот политички реваншизам од страна на техничката министерка, Фросина Ташевска Ременски, којшто се случи денес говорат дека се работи за планирана и смислена операција за […]

Вести

Груевски: Со Бајден имавме одлична пријателска средба

Во рамки на посетата на Соединетите Американски Држави, премиерот Никола Груевски оствари средба и со потпретседателот на САД, Џо Бајден. На средбата, како што информира претседателот на македонската Влада се […]

Вести

Се проширува истрагата за убиството на 19- годишното момче кај Бит пазар

По сознанијата од Министерството за внатрешни работи дека во полициска станица пристапиле две лица, од кои еден малолетник, кои се пријавиле како извршители на кривично дело, надлежниот јавен обвинител од […]

Вести

МАН остро го осудува упадот во просториите на Курир

Македонската асоцијација на новинари (МАН) остро реагира на последниот упад во редакцијата на порталот Курир.интегрален текст од соопштението на МАН По неколку месеци силни притисоци, закани и вербални напади, редакцијата […]