Вести

Вести

Димовски: СДСМ да престане да го кочи прочистувањето на избирачкиот список

ВМРО-ДПМНЕ го повикува СДСМ уште денес да ја прифати Методологијата за прочистување на избирачкиот список подготвена од страна  Државната изборна комисија.Во продолжение следува интегрален текст од прес-конференцијата на Илија Димовски, член […]

Вести

Попоски: Зајакнати критериумите за дипломати

Министерот за надворешни работи Никола Попоски денеска оцени дека со измените и дополнувањата на Законите од 2008 и 2013 година се зајакнуваат критериумите за сите кои сакаат да станат дипломати, […]

Вести

И годинава продолжува проеткот Деловен простор за бизнис заедницата

Проектот Деловен простор за бизнис заедницата дава позитивни резултати. Преку овој проект државата овозможува стопанските субјекти да се стекнат со сопственост на деловни простории кои сега се во државна сопственост.Со […]

Вести

„Витило“ отвори втор погон во Бунарџик!

Во ТИРЗ Скопје 1 од денеска и официјално е отворен вториот производствен погон на италијанската индустриска групација „Витило“. Станува збор за инвестиција вредна 10 милиони евра која ќе генерира 100 […]

Вести

Груевски: Очекувањата се остваруваат, Технохозе ќе гради и трета фабрика

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски преку својот Фејсбук профил објави дека Технохозе наскоро ќе почне да ја гради и третата фабрика во земјава.„Очекувањата се остваруваат.Сопственикот на Технохозе (Vittilo/Витек Македонија), при […]

Вести

Херитиџ: Македонија прва на Балканот според економските слободи

Македонија е најдобропласирана од балканските држави на годинешниот извештај за економски слободи на фондацијата Херитиџ и весникот Вол Стрит Журнал, и 47-ма во светот.  Извештајот, кој ја оценува економската слобода […]

Вести

Апсурдно барање од СДСМ: Ако не сте биле на лекар да не може да гласате на избори

Ако во псоледните 3 години не сте биле на редовна контрола на стоматолог или не сте купиле лекови од аптека, СДСМ смета дека не треба да ве има во Избирачкиот […]

Вести

Имаме ЛОША ВЕСТ за возачите: Нови цени на горивата во Македонија!

Американската лесна нафта за испорака во март вчера на берзата во Њујорк поевтини за скоро половина долар по благиот раст изминатата недела и тргувањето го затвори на ниво од 33,13 […]

Вести

Чавков: Нудење поткуп за лажен исказ беа методи на поранешна УДБА

Во врска со поднесувањето на кривична привија од страна на МВР до лице вработено во МВР поради основано сомнение дека лицето се обидело незаконски да влијае врз потенцијален сведок на […]

Вести

Лажниот исказ со јасна цел: Дискредитација на Гордана Јанкулоска

Вработениот во МВР, против кого е поднесена кривична пријава поради незаконски влијаење на сведоци, како што дознаваме на сведокот му нудел 100.000 евра кои наводно требало да му бидат исплатени […]

Вести

Симпатизерите на СДСМ бараат слобода за својот сопартиец Чаушот

Симпатизерите на СДСМ бараат слобода за својот сопартиец Захир Бекири- Чаушот.За овој човек Зоран Заев призна дека е член на СДСМ, но и дека со него одржувал средби во кабинетот на […]

Вести

Груевски најави: Нова добра вест – нова инвестиција, нови вработувања

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски денс ќе присуствува на отворање на втората фабрика на италијанската компанија Технокозе.Настанот го најави и преку својот Фејсбук профил каде потенцира дека новата инвестиција отвора […]