Вести

Вести

Груевски: Ако ги трошевме парите непланирано, немаше да бидеме 4-та најниска задолжена земја во Европа

Премиерот Никола Груевски одговарајќи на пратеничко прашање денеска истакна дека доколку власта се однесувала недомаќински и расипнички, како што тврди опозицијата, Македонија не би била четврта најмалку задолжена земја во […]

Вести

Владата прави максимални напори субвенциите да се исплатат навреме

Во попладневниот дел на собраниската седница на која се поставуваат пратенички прашања, Панче Орцев од СДСМ побара од премиерот да одговори дали субвенциите на земјоделците им се исплаќаат навреме.Оваа Влада, […]

Вести

Македонија и ОБСЕ соработуваат во сите сфери

Претседателот на Владата на Република Македонија,  Никола Груевски, денеска оствари средба со Ламберто Заниер, генерален секретар на Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ).Соговорниците дадоа позитивна оценка за соработката […]

Вести

Оливер Спасовски се заплетка самиот на пратеничките прашања

Бегајќи од одговори, новиот технички министер за внатрешни работи Оливер Спасовски се заплетка самиот на пратеничките прашања кои денеска се поставуваат во Собранието. Спасовски сега вели дека не биле 30.000 […]

Вести

Исто како што некогаш Шекеринска ветуваше, така сега Заев ќе ја внесел Македонија во Европа

Опозицискиот лидер Зоран Заев на крајот од денешната прес-конференција изјави дека новата економска програма на СДСМ ќе значела програма за Европска Македонија, алудирајќи на тоа дека ќе ја внесел Македонија […]

Вести

Преку мерката за вработување на млади до 29 години постигнати 10750 работни места

Министерот за труд и социјална политика, Диме Спасов, градоначалникот Илчо Захариев и пратеникот Трајчо Димков, денес ја посетија приватната компанија Кит-Го од Штип која е успешен пример во искористување на […]

Вести

Бегајќи од одговори Спасовски се заплетка самиот на пратеничките прашања

Бегајќи од одговори, новиот технички министер за внатрешни работи Оливер Спасовски се заплетка самиот на пратеничките прашања кои денеска се поставуваат во Собранието. Спасовски сега вели дека не биле 30.000 […]

Вести

СДСМ во Владата – исплатата на пензиите неизвесна, пензионерите револтирани

После девет години за првпат неизвесна исплатата на пензиите. Дополнителниот заменик министер за финансии Кире Наумов најави вето на редовната аукција на државни записи предвидена со Буџетот за 2015 година, […]

Вести

Демант на информацијата за фатено возило со оружје во Сити Мол!

Демант на информацијата за фатено возило со оружје во Сити Мол!Во текот на вчерашниот ден се појавија информации за спречена терористичка акција во Скопје Сити Мол, притоа истите беа објавени […]

Вести

Петар ги расчисти дилемите: „Ако вика оџата, ќе вика и попот“

Битолчани веќе извесно време не можат да се изборат со бучавата која видно ги вознемирува и го нарушува нивниот мир, барем како што тврди група нив коишто регираат на гласните […]

Вести

На „Ало докторе“ во изминатата недела применисе вкупно 1303 повици

На телефонската линија за медицински совет Ало докторе во текот на изминатата недела се примени вкупно 1303 повици. 64507  повици вкупно   од 15.09.2014 година  на 02/15 123   од   кога започна да работи […]