Свет

Вести

Копија од бразилската статуа на Христос поставена во Париз

Париската копија на скулптурата, чиј автор е Одилон Лима, е направена во сооднос еден спроти десет во однос на оригиналот: нејзината височина изнесува  3,8 метри, а растојанието на рацете – […]

Балкан

Украдени моштите на Александар Невски и 13 светци од 13 век

Моштите на 13 светци, вклучувајќи ги и оние на националниот херој принцот Александар Невски, украдени се од црква во Санкт Петерсбург, соопштија локалните власти во средата, пренесе „РИАНовости“. Вработен во […]

Економија

ЕК: ЕЦБ би требало да ги надзира сите банки во еврозоната

Новите надзорни овластувања на Европската централна банка (ЕЦБ) би требало да ги опфатат сите банки на еврозоната, а не само оние најголемите и клучните за финансискиот систем. Ова во средата […]

Економија

Каталонија бара помош од пет милијарди евра од властите во Шпанија

Презадолжената Каталонија, втората по големина шпанска покраина, денеска соопшти дека побарала финансиска помош од властите во Шпанија во вредност од пет милијарди евра. Владата на оваа североисточна покраина, која оваа […]

Вести

Републиканците го номинираа Мит Ромни за претседателски кандидат

Американската Републиканска партија во вторник навечер на партиската национална конвенција во Тампа на Флорида и формално го номинираше Мит Ромни за свој претседателски кандидат кој на 6-ти ноември ќе ми […]

Вести

Во Варшава пронајдена огромна неексплодирана бомба, евакуирани околу 3.000 луѓе

На местото каде што се гради метро во центарот на Варшава вчера е пронајдена неексплодирана бомба од Втората светска војна, тешка околу два тона. Бомбата е пронајдена од градежните работници […]

Вести

Париз и Берлин формираа кризна група за еврозоната

Франција и Германија ќе формираат работна група за кризата во еврозоната, најавија министрите за финансии, Пјер Московиси, односно Влфганг Шојбле во Берлин во понеделникот, неколку дена откако лидерите на двете […]

Балкан

Романскиот парламент го прифати враќањето на претседателот на должноста

Романскиот парламент во понеделникот ја прифати одлуката на судот суспендираниот претседател Трајан Басеску да се врати на функцијата, со што заврши политичката криза која предизвика Европската унија и негативните реакции […]