Свет

Балкан

Денес во сила е полициски час во Словенија: Одлука донесена откако процентот на заразени надмина 20%

Од денес во Словенија ќе биде воведен полициски час во траење од 21 до 6 часот наутро.  Забраната за собирање повеќе од шест лица, наместо претходните 10, стапува на сила, […]

Свет

Нови правила за втората дебата меѓу Трамп и Бајден: Повеќе нема да им биде дозволено да се прекинуваат меѓусебно

Новите правила за последниот круг од предизборната ТВ дебата Трамп-Бајден би можеле накратко да ја опишат иновацијата во студијата што ја побара Комисијата за контрола на изборите на Претседателството на […]

Балкан

Лоши вести од Бугарија, го соборија рекордот: Повеќе од 1.000 новoзаразени за еден ден

Во последните 24 часа во Бугарија се потврдени 1.024 нови случаи на коронавирус, што е највисок дневен биланс од почетокот на епидемијата, објави Министерството за здравство.  Во изминатиот ден беа […]

Свет

Забрзување на коронавирусот во Аргентина: Надмина еден милион со бројот на заразени и се рангира на петтото место во светот

Аргентина ја премина бројката од еден милион заразени со вирусот во понеделникот. Ова ја направи петта земја во светот според бројот на заразени со оваа болест.  Аргентина ја надмина оваа […]

Вести

Додека светот се бори со корона кинеската еконoмија забележа раст од дури 4,9%

Додека светот сè уште се справува со пандемијата, Кина покажа дека е можно брзо заздравување на економијата ако вирусот се држи цврсто под контрола. Податоците покажуваат дека во третиот квартал […]

Балкан

Белградска Арена од денеска повторно КОВИД БОЛНИЦА

Белградска Арена од денеска повторно КОВИД БОЛНИЦА Белградската „Арена“ од денеска е привремена болница, која може да прими 510 пациенти од КОРОНА ВИРУСОТ. Министерот Вулин при посетата на објектот рече: – […]

Балкан

СЛОВЕНИЈА ДЕНЕСКА ЌЕ ПРОГЛАСИ СОСТОЈБА НА ЕПИДЕМИЈА

Словенечкиот премиер Јанез Јанша на Твитер објави дека в понеделник ќе биде прогласена 30-дневна епидемија, со построги мерки на национално ниво. Додека пак црногорската влада одлучи од денеска да ги […]

Вести

Над 40 милиони заразени во светот

Бројот на заразени лица со ковид-19 во светот надмина 40 милиони, покажуваат податоците на статистичкиот веб-портал „Ворлдометар“. До овој момент бројот на инфицирани лица од појавата на вирусот изнесува 40 […]

Вести

Во Кина почна вакцинација против коронавирусот, луѓето чекаат во редици

Во градот Јиву, источна Кина, почна вакцинацијата против коронавирусот, иако вакцината сè уште не ја поминала последната фаза на клиничките испитувања. Пред болницата била формирана долга редица, јави за Би-Би-Си […]

Вести

Во Франција од вечерва полициски час, дозволено џогирање и шетање кучиња

Сепак, ќе бидат дозволени одредени исклучоци, како што се џогирање и шетање на кучињата, јави BBC. Полицискиот час ќе важи помеѓу 21 часот навечер и 6 часот наутро и ќе […]

Вести

Уницеф: Три милијарди луѓе се без услови каде може да се мијат раце

САД – Речиси три милијарди луѓе или 40 проценти од светската популација немаат услови дома да ја одржуваат основната хигиена на рацете, покажуваат најновите податоци на УНИЦЕФ. Недостапноста за основната […]