Свет

Балкан

Брнабиќ категорична дека во Србија не треба задолжително вакцинирање

На Србија во моментот не ѝ е потребна задолжителна вакцинација, изјави денеска премиерката Ана Брнабиќ, коментирајќи го ставот на Европскиот суд за човекови права дека задолжителната вакцинација е неопходна во […]

Вести

Мексико ја одобри за итна употреба индиската вакцина Коваксин

Мексико ја одобри за итна употреба на вакцината против Ковид-19, развиена од индиската фармацевтска фирма Барат Биотек, соопшти министерот за надворешни работи Марсело Ебрард. Со дозволата за „Коваксин“, Мексико сега […]

Балкан

Брнабиќ: Вакцинирањето на граѓаните од регионот нема да продолжи

Покажавме дека сме солидарни во најтешките можни времиња – на Северна Македонија ѝ испративме 8.000 вакцини на Pfizer и 40.000 вакцини Спутник V, што е за 24.000 граѓани, изјави српската […]

Балкан

Србија со нови епидемиолошките мерки, ова се деталите

Српскиот Кризен штаб за заштита од заразното заболување Ковид-19 предложи нови мерки за сузбивање на епидемијата, кои ќе важат од понеделник во 6 часот наутро, јави дописникот на МИА од […]

Балкан

Ходниците полни со мртви во црни кеси, голем број на интубирани пациенти

Драматично е во Србија. Борбата со коронавирусот продолжува. Пациентите се јавуваат навреме, но клиничките слики се тешки. Дневно има од 4.000 до 5.000 нови заразени со коронавирусот. Ходници полни со […]

Вести

Се најавува робот за тестирање на коронавирус- ќе прави 300 тестови на час и не бара присуство на персонал

Рускиот фонд за директни инвестиции (РДИФ) најави робот-транспортер што извршува 300 тестови на час и не бара присуство на персонал, изјави извршниот директор на фондот Кирил Дмитриев на состанок со […]