Свет

Вести Регион

Парламентот на Грција на полноќ ќе гласа доверба на Владата

По вчерашната расправа во грчкиот Парламент која траеше 12 часа и, според очекувањата, заврши на полноќ утрово продолжи во 10 часот по локално време. Се очекува, според досегашната пракса, околу […]

Вести Регион

СИРИЗА ја спасува Владата на Ципрас, тврди Бакојани

Поранешната грчка министерка за надворешни работи Дора Бакојани денес изјави дека Владата нуди финансиски стимули на пратениците, кои не се членови на СИРИЗА, за нивна поддршка при гласањето доверба, пишува […]

Вести Свет

Не се мешаме во работите на Грција околу името на Македонија, изјави Грушко

Заменик министерот за надворешни работи на Русија Александар Грушко изјави дека Москва не се меша во внатрешните работи на Атина во ситуацијата поврзана со името Македонија, но ќе продолжи да […]

Свет

Австрија бара барателите на азил да го чистат снегот

Многу делови од Австрија заради обилните снежни наноси се наоѓаат во тешка ситуација и се отсечени од остатокот на земјата. Во расчистувањето на снегот учествуваат повеќе од 1.100 војници. Шефот на […]

Вести

Трамп организираше вечера со хамбургери, помфрит и пици

Американскиот претседател Донакд Трамп организираше вечера за шампионите во колеџ лигата во рагби, тимот „Клемсон Тајгерс“, на чие мени се најдоа повеќе од 300 хамбургери со помфрит и по некоја […]

Вести

Никнаа првите растенија на Месечината

На темната страна на Месечината никнаа растенијата засадени овој месец од кинеската сонда Чанг Е-4, што е прв таков случај во историјата на човештвото, соопшти Ккинеската национална вселенска агенција. – […]

Вести Регион

Спирос Данелис, “Господин 151“ исклучен од “Потами“

Пратеникот Спирос Данелис денес е исклучен од партијата, го извести грчкиот Парламент лидерот на опозициската „Потами“, Ставрос Теодоракис. Оваа одлука, како што вели тој, ја донел по синоќешната изјава на Данелис […]

Вести

Градоначалникот на полскиот град Грањск преминал во болница…

Градоначалникот на полскиот град Грањск преминал во болница… откако на улица е избоден до смрт. Ова се случило за време на добротворен концерт. Напаѓачот се приближил и по се изгледа […]

Вести Свет

Состојбата на градоначалникот на Гдањск се уште – критична

Равел Адамович, градоначалник на Гдањск кој синоќа за време на хуманитарен настан беше избоден се наоѓа во тешка здравствена состојба, лекарите се борат за неговиот живот, но состојбата се уште […]

Вести Регион

И Ципрас најде шестмина „независни“ пратеници да гласаат за Договорот од Преспа

Шестмината пратеници потребни за да помине Договорот од Преспа се веќе обезбедени, пишува грчкиот весник „Ефимерида“. Според пишувањата на весникот, начинот на кој ќе се дојде до потребната бројка многу […]