Свет

Свет

„Фајненшл Тајмс“: Ветото на Макрон е поврзано со фундаменталниот проблем на ЕУ

Францускиот претседател Емануел Макрон направи „историска грешка“ со ставањето вето на започнување преговори за членство во ЕУ со Северна Македонија и Албанија, но ова противење на Париз во никој случај […]

Економија Македонија

Цените на бензините од полноќ се зголемуваат

Цените на ЕУРОСУПЕР 95 и ЕУРОСУПЕР 98 се зголемуваат за половина денар, а дизелот и Екстра лесното масло за домаќинство остануваат со непроменети цени, објави денеска Регулаторната комисија за енергетика. Со […]

Вести Свет

Вонредна состојба во Калифорнија

Гувернерот на Калифорнија Гевин Њусом прогласи вонредна состојба во оваа американска држава затоа што пожарите и екстремните временски услови принудија речиси 200.000 луѓе да ги напуштат своите домови. Тој вчера рече […]

Вести

Алберто Фернандез, нов претседател на Аргентина

Фернандез (60) победи со 48 проценти од гласовите, а неговиот конзервативен ривал и врсник Макри, освои 40 отсто гласови, покажуваат податоците од речиси целосно преброените гласачки ливчиња, пренесе БТА. Резултатот […]

Вести

Девојче со Даунов синдром двапати го победи ракот

Здравите луѓе своето здравје го земаат здраво за готово. Многу луѓе се борат со разни проблеми уште од раѓање. Грејс Росијан е една од нив. Нејзините здравствени проблеми започнале веднаш […]

Вести

Во Сирија вчера вечер е убиен и вториот човек на Исламската држава

Во заедничкиот напад на Курдите и на американските сили на северот на Сирија е убиен и вториот човек на Исламската држава, јави Канал 5. Сириските демократски сили (СДФ), во кои […]

Вести Живот

Речиси две милијарди луѓе во светот се претешки

Најпопуларните јадења во класичен ресторан, односно 94 отсто од нив, ги надминуваат препорачаните 600 калории, посочува ново истражување на Медицинскиот факултет во Сао Пауло, Бразил. За угостителските објекти за брза […]

Вести

Почина серискиот убиец Иван кој уби 7 млади автостопери

Во сиднејскиот затвор Лонг Беј денеска почина Иван Милат (74), чии монструозни сериски убиства на млади автостопери на почетокот на 90-тите години од минатиот век ги ужаснаа Австралијанците, соопштија затворските […]

Вести Свет

Огнената стихија во Калифорнија не попушта, евакуирани уште 50.000 луѓе

Околу 50.000 луѓе вчера мораа да се евакуираат од областите северно од Сан Франциско во Калифорнија, каде се очекува силниот ветар уште повеќе да го разгори огнот што пустоши веќе […]

Свет

Возачот на камионот во кој беа пронајдени телата на 39 мажи и жени е обвинет за убиство

Се работи за Морис Робинсон, 25-годишен возач, кој беше уапсен веднаш по пронаоѓањето на телата. Тој е обвинет и за организиран шверц на луѓе, организирање нелегална имиграција и перење пари. […]

Вести Свет

Силен земјотрес во близина на Нов Зеланд

Земјотрес со интензитет од 5,6 степени според Рихтеровата скала е регистриран во јужниот дел на Тихиот Океан во близина на Нов Зеланд. Како што соопшти Американскиот геолошки институт, епицентарот на земјотресот […]

Регион

Земјотрес во близина на грчкиот остров Родос

Земјотрес со јачина од 4,6 степени по Рихтер го погоди регионот на Средоземното Море во близина на островот Родос. Потресот се случил неколку минути по полноќ, пренесува агенцијата „АНА“. Според соопштението […]