Ознака: Бадник

Вести

Дeнеска е Бадник: Ден на очекување на радосната вест за Христовото раѓање

Бадник е денот пред Божиќ. Празник пред празникот. Најава на празникот. Очекување на Христовото раѓање. Македонскиот народ со многу внимание го празнува Божиќ, денот на Христовото раѓање. Обичаите што се […]

Живот

Православните христијани утре го слават Бадник, задутре Божиќ

– Православните христијански верници во земјава утре го слават Бадник, ден пред големиот празник Рождество Христово – Божиќ. Оваа година поради пандемијата ќе изостане вообичаеното масовно одбележување пред Соборниот храм […]

Вести

Метеоролозите откриваат: Еве какво време не’ очекува за Бадник и Божиќ

Променливо облачно со повремени врнежи од дожд, а снег на планините ќе биде времето за време на празниците Бадник и Божиќ. Утринските температури на некои места ќе паднат по нулата, […]

Вести

Католиците и дел од православните вечер го празнуваат Бадник

Католичките верници и дел од православните христијани кои времето го сметаат по Грегоријанскиот календар денеска го слават Бадник, во пресрет на Божик, раѓањето на Исус Христос. Во државава централната прослава […]

Избор на уредникот

Отец Јаков: бадникови гранчиња е исклучиво српски обичај, кој не го негува ниту една од Православните Цркви

„Покајание“: Во пресрет на големиот празник на Христовото раѓање, верувам, ќе ги интересира читателите Вашето објаснување за чинот на палење бадникови огнови, придружено со алкохол, музика и многу храна. Од […]

Вести

Бадник и Божиќ низ светот

Бразил – гром и тресок Бразилците го дочекуваат празникот буквално со гром и тресок. Семејствата седат на полноќ на 24 декември, а празничната вечера брзо се претвора во раздвижена забава […]

Сцена

Дарко Лазиќ се огласи после средбата со ќерката Лорена

На Дарко Лазиќ му се исполни најголемата желба, повторно го виде своето дете! Имено, фолкерот на Бадник се сретна со Лорена, прв пат откако пред 2,5 месеци доживеа сообраќајна несреќа. […]

Сцена

Само Ана Николиќ може да го накити бадниковото гранче вака

Популарната пејачка Ана Николиќ со фановите објави фотографија од својата бадникова трпеза, а со еден детаљ ги шокираше буквално сите следбеници на својот Инстаграм профил. Откако се разведе со Раста […]