Ознака: возење

Живот

5 причини зошто возењето велосипед е совршена вежба

Размислувате во распоредот со активности да додадете возење велосипед? Не се двоумете и донесете позитивна одлика, бидејќи, благодарение на тоа, вашето тело ќе “профитира”. Медицинскиот факултет при Универзитетот “Харвард”, на […]

Занимливости

Што открива за мажите начинот на којшто возат?

Добриот возач обрнува внимание на деталите, има самоконтрола, може да ја процени ситуацијата и знае што да прави во непредвидливи околности. На начинот на возење влијаат неколку фактори – од […]

Живот

Одлични совети за луѓето на коишто им се гади додека се возат

Гадењето за време на патување може навистина да ви го расипе одморот. Оваа состојба ве прави толку беспомошни, најмногу бидејќи сте заробени во подвижно возило. За среќа постојат начини да […]

Вести

Тргнете безбедно и подготвено на семејно патување

Доколку тргнувате на пат во услови на зголемени температури посветете внимание на следното: Пред пакувањето – задолжително направете проверка на возилото кај вашиот овластен сервисерПред да тргнете на пат, проверете […]

Живот

Како да се справите со заморот при долготрајни возења?

Заморот се смета за една од петте фатални причини за сообраќајни незгоди, одговорна дури за 20 проценти од сите сообраќајни незгоди што се случуваат. Многу возачи ќе признаат дека барем […]

Видео

Оваа песна го намалува стресот, но НИКАКО не ја слушајте при возење – скапо ќе ве чини!

Оваа песна е снимена во соработка со терапевти и се смета дека 11 проценти повеќе опушта од другите песни.Песната „Weightless“ од британските „Marconi Union“, трае 8 минути и предизвикува успорување […]

Вести

Внимателно возење низ клисурите, каде постои можност за појава на одрони

Сообраќајот на сите државни патишта се одвива без забрани, по претежно суви коловози.Според информација од ЈП Македонија Пат, на магистралниот пат Р-1202 Маврово – Дебар на Мелнички мост, поради изведување […]