Ознака: во Европа

Вести Свет

Зимата стигна во Европа: Никогаш не паѓал снег толку рано, а еве кога доаѓа првиот снег во Македонија (ВИДЕО)

Во северна Европа рано стигна зимата. Минатата недела во скандинавските земји падна снег. Мештани во Шведска велат дека е невообичаено толку рано да падне снег. Ваква појава не забележале две […]

Македонија

Утрово Битола најзагаден град во Европа

По ноќешното прво место по загаденост на светот и утрово состојбата во Македонија не ништо подобра. Загаденоста повторно е алармантна, најлоша е состојбата во Скопско и Пелагониско, а најзагаден град […]

Вести Македонија

Утрово најзагаден град во Европа е Битола

И утрово во Македонија е регистрирана екстремна загаденост со високи концентрации на штетните ПМ10 честички. Во Бардовци загаденоста е 174 микрограми, на Водно 232, во Кисела Вода 383, во Драчево 232, а […]

Вести Македонија

Скопје повторно на врвот на листата по загаденост

Колку состојбата со загадувањето во Скопје е алармантна покажуваат податоците објавени на страницата „Ер Вижал”. И синоќа и денес Скопје бил најзагаден град во Европа, а петти по загадување во светот. […]

Македонија

Извештајот на Европска агенција за животна средина покажа дека Македонија е најзагадена земја во Европа

Како што објави „Еуроњуз“ направениот извештај од страна на Европската агенција за животна средина покажува дека Македонија се наоѓа на врвот на листата на најзагадени земји во Европа. „Македонија е рангирана […]

Живот

И официјално, Македонија со најзагаден воздух во Европа

Европа го запали црвениот аларм и препорача  дека е крајно време да се прогласи „црвена тревога“, односно да се преземат сите можни мерки за санирање на состојбата. Тоа посебно би […]

Вести Свет

Алијансата не ја разгледува можноста да распоредува ново нуклеарно оружје во Европа

  Иако сметаат дека Русија го прекршува Договорот за контрола на оружјето, генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денес изјави дека не се очекува земјите од Алијансата да распоредат ново […]