Ознака: еврозона

Економија

Евростат: Најголем ПАД НА ЕКОНОМИЈАТА во еврозоната од 1995 година

Бруто домашниот производ во еврозоната падна за 12,1 процент во вториот квартал од оваа година, додека економијата во цела ЕУ се намали за 11,9 проценти, покажаа првите првични проценки на […]

Економија

ЕЦБ: Бугарија не ги исполнува критериумите за влез во еврозоната

Бугарија и другите шест земји, кои се кандидати за пристапување кон еврозоната, не ги исполнуваат условите за членство, пишува во соопштението на Европската централна банка, пренесува бугарскиот весник „Труд“.Бугарија, Чешка, […]

Економија

Секој четврти Германец би поддржал партија која е за излез од еврозоната

Секој четврти Германец е подготвен да гласа на сојузните избори во септември за партија која се залага за напуштање на еврозоната, покажа испитувањето на јавното мислење објавено во понеделник.Водечките германски […]

Економија

Закрепнување на европското индустриско производство

Индустриското производство во еврозоната и во Европската унија (ЕУ) закрепнува во декември, по падот во претходниот месец, покажаа десезонираните податоци на Eurostat објавени во средата.Во еврозоната производството во декември пораснало […]