Ознака: Епидемиолози

Вести

Епидемиолозите не можат да ги најдат гостите од свадбата- синот не сака да оди во изолација бидејќи со Амди живееле на различен кат

Епидемиолозите од Центарот за јавно здравје Скопје кои се задолжени да ги детектираат контактите на Амди Бајрам кои биле со него на свадбата на неговата внука која пред 10 дена […]

Вести

Шведски модел: Водечки епидемиолог не препорачува носење маски

Водечкиот шведски епидемиолог, Андерс Тегнел и понатаму одбива да ги препорачува заштитните маски и предупредува дека е многу опасно да се потпираме на нив. -Многу е опасно да веруваме дека […]

Живот

Епидемиолог со важни совети за родителите чии деца ќе тргнат во училиште за време на пандемијата

Епидемиологот д-р Предраг Кон откри на денешната прес-конференција дека ќе се одржи состанок со Кризниот штаб во вторник во 9 часот наутро во врска со конечните решенија поврзани со новата […]

Вести

Штипските епидемиолози зедоа 130 контролни брисеви

Штип и денеска со двоцифрена бројка на заразени. Во здравствениот билтен се регистрирани вкупно 13 нови пациенти, а се оздравени вкупно 11. Директорката на Центарот за јавно здравје-Штип, Марија Димитрова […]

Вести

28 дена без ниту еден регистриран случај, па потоа избори!

28 дена без ниту еден регистриран случај, па потоа избори. Епидемиолозите предупредуваат дека масовни собири како изборното соочување во време додека се уште трае епидемијата на корона вирусот не доаѓаат […]