Ознака: Етиопија

Вести

Кога дознале што има во ковчезите решиле празни да ги спуштат- погребани жртвите од авионската несреќа во Етиопиј

Илјадници граѓани и членови на семејствата се собраа на заедничкиот погреб за жртвите на настраданите во недамнешната авионска несреќа во близина на главниот етиописки град, Адис Абебе. Авионот „Етопиан ерлајнс“ […]

Вести Свет

Етиопија за прв пат доби жена претседател

Откако пратениците едногласно ја избраа Сале Ворк Зевде за претседателка, Етиопија од денес за прв пат имаат жена за шеф на државата. “Во патријархално општество, како нашето, именување на жена за […]

Вести

Вонредна состојба во Етиопија по најмасовните протести

Етиопските власти воведоа вонредна состојба во земјата по неколкудневните антивладини протести, кои се оценуваат како најмасовни во последниве 25 години.Етиопскиот министер за одбрана Сарај Фегета синоќа изјави дека вонредната состојба […]

Занимливости

Во ноќен клуб налетала на странец, а сега се омажи за него и стана принцеза

Жена од Америка стана африканска принцеза откако минатиот месец се венчаше со принцот на Етиопија.Ариана Остин се запознала со 35-годишниот Џоел Меконен на „модерен бал“, односно на журка во ноќен […]