Ознака: забрани

Вести

Владата донесе забрани за угостителите. Нема повеќе диџеи и концерти

Владата донесе забрани за угостителите. Нема повеќе диџеи и концерти Казните ќе бидат ригорозни Не е дозволено гостување на пејачи/музички групи/диџеи во угостителските објекти кои послужуваат пијалаци и храна, вклучително […]

Дестинации

Амстердам го забранува за туристите она по што е најпрепознатлив

Амстердам ја разгледува можноста да воведе забрана за продажба на марихуана на туристи во кафулињата, а истовремено истражува и нови начини како да го балансира начинот на живот на населението […]

Вести Македонија

На Ѓавато забрана за движење за камиони

Од 08:15 часот изутринава е воведена забрана за движење за тешки товарни возила на патот Битола-Ресен преку планинскиот премин Ѓавато, соопшти Автомото сојузот на Македонија (АМСМ) Заради снежните врнежи претходно […]

Сцена

Ники Лауда заздравува: Докторите со прецизни забрани

Легендарниот шампион во Формула 1, Ники Лауда започна со физикална терапија, соопшти австриски „ОЕ 24“. Лауда закрепнува по трансплантацијата на белите дробови извршена претходниот месец. Во четвртокот и петокот Ники […]

Дестинации

Доколку планирате да ја посетите Венеција ова мора да го знаете

Во италијанскиот град Венеција во следните три години ќе биде забрането отворање на нови ресторани кои нудат храна за носење. Локалните власти ја донесоа оваа мерка со цел да се […]

Вести

Забрани за 36 работодавачи за непочитување на препораките за работа во услови на тополотен бран

Инспекторите за труд од областа безбедност и здравје при работа донеле 36 забрани на работодавачи кои не ги почитувале препораките да не се работи на отворено од 11 до 17 […]

Вести

Сообраќајот во државата се одвива без забрани

Сообраќајот во државата се одвива во зимски услови по влажни коловози во северозападниот и југозападните делови и по наместа влажни коловози во останатите делови. Авто мото сојузот на Македонија соопшти дека […]