Ознака: здрави намирници

Нега и убавина

Корисни совети кои ќе ви заштедат време, а се во корист на вашето здравје

– Направете мешавина од овесни снегулки и суво овошје и запакувајте ги во мали кесички. Држете ги на посебно место во кујната, секогаш нека ви бидат на дофат и подгответе […]

Нега и убавина

Намирници кои секогаш мора да ги имате во кујна за да се храните здраво

– Јогурт – Овошен сок – Сечен леб – Шунка – Нискомасна павлака – Мармалад – Корнфлекс/мусли – Енергетски плочки од овесни снегулки – Сезонско овошје – Свеж зеленчук

Живот

Што да јадете ако сте наполниле 40 години?

ХРАНА БОГАТА СО ВЛАКНА – чија семките, леќата, ленот, црвениот грав, артичоките. ПРОБИОТИЦИ И ПРЕБИОТИЦИ – габата комбуха, јогуртот и киселата зелка се важни поради синдромот на иритабилното црево кое […]

Живот

Овие намирници ќе ви помогнат да се расоните исто како кафето

Еве неколку намирници кои ќе ви помогнат да се расоните исто како и кафето. Црно чоколадо Овој вид на чоколадо благодарение на своите состојки има позитивно влијание на циркулацијата и […]

Живот

5 есенски “грицки” кои ќе ви помогнат во одржување на оптималната тежина

Сите ние имаме одредено време кога без оглед дали сме на диета или не, мораме нешто да грицнеме за да можеме да продолжиме со дневните обврски без кркорење во желудникот. […]

Живот

Пет намирници за здраво срце

Болестите на кардиоваскуларниот систем не се ретка појава, а превенцијата во голема мера е здравата исхрана. Постојат пет вида на намирници кои ќе ви помогнат во тоа.Овес Овес за појадок […]

Живот

Од овие намирници умира ракот. Крајно време е да почнете да ги консумирате!

Медицински истражувања откриле дека овие намирници се многу корисни во случај на рак, а тие го негираат растот на рак. Поголемиот број од овие намирници се подобри и посилни и […]