Ознака: земји

Вести

Сите земји-членки на ЕУ во исто време ќе ја добијат вакцината против Ковид-19

Претседателката на Европска комисија Урсула фон дер Лајан синоќа изјави дека сите земји-членки на Европска Унија ќе добијат вакцини против Ковид-19 во исто време и под исти услови во согласност […]

Занимливости

Дијаспората открива: Ова се најдобрите земји за преселба

Луѓето кои ја напуштиле својата земја во потрага по подобар живот, открија кои земји се најдобри за таа цел. Малата Република Сингапур го зазема првото место, како најдобра земја за […]

Вести Свет

Пред 2025 година Јункер не ги гледа земјите од Западен Балкан во ЕУ 

Претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер изјави денеска дека западнобалканските земји мора повеќе да напредуваат пред да се приклучат на Европската унија. Од говорницата на австрискиот Парламент, Јункер порача дека […]

Живот

Патувањата ни помагаат подобро да се запознаеме себеси

Поради секојдневните  обврски често запагаме во рутина . Патувањата се прилика да запознаеме други култури и народи  а да почнеме да го цениме она што го имаме дома.На светот постојот […]

Занимливости

ВО ОВИЕ ЗЕМЈИ живеат жените со најголеми гради!

Напорна работа е во прашање, но се пак научниците успеаа да откријат каде живеат жените со најголеми гради. Секако во ова истражување не се вклучени жените со вештачки гради. На прво […]

Вести

Вељаноски: Соработката на државите од ЈИЕ е клучна за напредокот

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Трајко Вељаноски денеска се обрати на Третата пленарна сесија на Парламентарното собрание на Процесот за соработка во Југоисточна Европа (ПСЈИЕ) што се одржува во […]