Ознака: зимска опрема

Вести

Од утре без зимска опрема во возилата

Утре завршува обврската за задолжително поседување зимска опрема во возилата што беше воведена на 15 ноември лани. Од АМСМ информираат и дека сообраќајот на државните патишта утрово се одвива непречено, […]

Вести

Законската обврска за зимска опрема завршува на 15 месецов

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по претежно суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од македонска страна, нема […]

Вести

Од утре започнува обврската за задолжителна зимска опрема

Од 15.11 2019 година ќе започне законската обврска за задолжително поседување на зимската опрема во возилата. Оваа обврска ќе трае до 15.03.2020 година. Согласно член 361 став (1) од Законот […]

Занимливости

Зошто поставувањето на само две зимски гуми е лоша идеја?

Многу возачи сметаат дека е сосема во ред да имаат зимски гуми на предната осовина, а летни на задната осовина. Дали е тоа безбедно? Доколку сте внимателен возач, висококвалитетни “All-Season” […]

Вести

Од утре задолжително носење зимска опрема во возилата

Утре стапува во сила законската обврска за задолжително поседување зимска опрема во возилата.Со непочитување на правилата за користење и носење зимска опрема  возачите се изложуваат себе и другите учесници во […]

Вести

Казна од 45 евра или 25 негативни бодови од следната среда ако го немате ова во автомобилот!

Од 15 ноември, па се до 15-ти март важи обврската за задолжително носење зимска опрема во возилата.Доколку не се почитуваат правилата за користење и носење зимска опрема во возилата, кои […]

Вести

Од утре почнува задолжителното носење на зимска опрема во автомобилите

Од утре, 15 ноември, во сила стапува законската обврска за задолжително поседување зимска опрема во возилата, без оглед каква е временската состојба во моментот, информира Автомотосојузот на Македонија. Обврската ќе трае […]

Вести

Од вторник „ќе летаат казни“ од полицијата ако во автомобилите го немате ОВА

Републичкиот совет за безбедност во сообраќајот на патиштата потсетува дека од вторник, 15 ноември, почнува да важи обврската за задолжително носење зимска опрема во возилата, која ќе трае сѐ до […]