Ознака: КИБЕР НАПАД

Вести

Во тек е нов масовен кибер напад со вирусот „Адилкуз“, предупредуваат ИТ експерти

Во тек е нов огромен хакерски напад, што може да зафати стотици илјади компјутери низ светот, пренесоа француските медиуми, повикувајќи се на експерти по кибер безбедност.По петочниот напад со вирусот […]

Технологија

Мајкрософт поради вирусот WannaCry пушти апдејти на оперативни системи со прекината поддршка

Корпорацијата „Мајкрософт“ пуштил обновување на оперативните системи Windows XP, WIndows 8 i Windows Server 2003, чија поддршка е прекината. Целта е да се гарантира заштита од вирусот WannaCry, кој втор […]

Вести

Хакиран сајтот на Еврокомисијата

Интернет страницата на Европската комисија синоќа беше хакирана со голем кибер напад, соопшти утрово поортпаролот на Еврокомисијата, Маргаритис Схинас.Тој не посочи од каде потекнувал кибер нападот. – Успеавме да го […]