Ознака: македонски јазик

Вести

Би-Би-Си: Македонскиот јазик се говори и во Грција

Според Би-Би-Си, Британската радиодифузна корпорација, која воедно е и најголема радиодифузна корпорација во светот, македонскиот јазик се говори и во Грција. – Мнозинството од 10,7 милиони жители на Грција го […]

Сцена

Вељко Ражнатовиќ објави фотографија со порака на македонски јазик: Од овие зборови сите „ќе се исплашат“

Вељко Ражнатовиќ, кој неодамна доби син со неговата сопруга Богдана Ражнатовиќ, покрај тоа што е познат дека профионално се занимава со бокс, тој исто така е познат по тоа дека […]

Вести

Австралија: Македончињата од забавиште до 12-годишна возраст ќе го учат македонскиот јазик во училиштата на Нов Јужен Велс

Владата на Нов Јужен Велс во Австралија објави дека во наставниот план и програма за македонскиот јазик за првпат ќе биде застапен од забавиште до 12 годишна возраст во училиштата […]

Балкан Вести

Грција бара нов амандман на Преспанскиот договор!?!

По големите бранувања што во Грција ги предизвикаа изјавите во Собранието на премиерот Заев за учењето на македонскиот јазик во Грција, за неговата употреба, за „Егејска Македонија“, Атина ќе ја […]

Издвојуваме

Хомер зборувал јазик сличен на денешниот Македонски?

Пребарувајќи по интернет наидовме на една многу интересна табела која навистина отвора многу сомнежи дали антиочкиот Грчи поет Хомер зборувал на јазик сличен на денешниот Македонски. Оваа табела открива многу […]

Вести

ОВА СЕ ЛУЃЕТО КОИ ГО ПРОДАДОА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК

Од 61 пратеник колку што има владеачкото мнозинство, 66 пратеници гласале „за“ законот за двојазичност во прва фаза. Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ пак најавија дека во наредниот период ќе продолжат со […]