Ознака: мигранти

Фото

ТРЕНД СЕ ШИРИ КАКО ПОЖАР: Зошто хуманите луѓе треба да носат безопасна игла?

Можеби немате забележано, но на некои луѓе тој мал детаљ им значи многу повеќе отколку што можете да претпоставите.Доколку секое утро сте во брзање или можеби цело време гледате во […]

Вести

Иванов: Бегалската криза ќе трае и понатаму, не очекува втор мигрантски бран

Имаме најави за втор мигрантски бран што се очекува во текот на ова лето, кој ќе биде сосема поинаков од искуствата кои ги имавме со првиот мигрантски бран. Овој бран […]

Вести

Земан: Македонија се справува со бегалците подобро отколку државите-членки на ЕУ!

Република Македонија направи многу кога станува збор за справувањето со предизвиците наметнати со бегалската криза, дури и многу повеќе отколку некои држави членки на Европската унија. Тоа го истакна претседателот […]

Црна хроника

Се претставувале како полицајци за да ограбат мигранти

Две млади лица од Велес и Неготино лажно се претставувале како полицајци со намера да ограбат мигранти, поради што добија по осум дена притвор, информира попладнево портпаролот на СВР Велес, […]

Црна хроника

Пронајдени 39 мигранти во камион на струмичанец

Ноќеска во три часот по полноќ на обиколницата Куманово-Св. Николе било запрено товарно моторно возило „Форд“ транзит со струмички регистарски таблички сопственост на 42 годишен струмичанец кое било придружувано од […]

Вести

Тимерманс: Кризата со мигрантите во Европа ќе потрае најмалку една генерација

Високиот претставник на Европската унија Франс Тимерманс изјави синоќа дека мигрантската криза во Европа ќе потрае „најмалку една генерација“.Комесарот на ЕУ изјави дека тоа ќе биде видливо во „демографски, политички […]