Ознака: Могадишу

Вести

Најмалку 18 луѓе загинаа во експлозија во Могадишу

Најмалку 18 луѓе загинаа и 25 се ранети во експлозија што се случи денеска на пазар во западниот дел од Могадишу. Според полицијата експлозијата ја предизвикал бомбаш-самоубиец. Бројот на жртви може […]

Вести

Во последниот терористички напад убиени 8 лица

Најмалку осум лица загинаа денеска при експлозија на две бомби во близина на аеродромот „Аден Аде” во сомалискиот главен град Могадишу, соопшти претставник од силите за безбедност на Сомалија.Првата експлозија […]