Ознака: моркови

Кулинарство

Сочна салата со спанаќ и павлака

1 кг исчистен спанаќ100 г Фета сирење250 мл кисела павлака300 г моркови50 г сечкани оревимлад кромидмаслиново масло и солСварете ги морковите, спанаќот обарете го и исцедете ги. Сирењето изгмечете го, […]

Кулинарство

Тортиљи со пилешко и моркови

Пробајте го новиот рецепт на Мартина Трајаноска за тортиљи со пилешко, интересен и вкусен предлог за ручек. Потребни состојки: Тортиљи Пилешко месо Морков Cалата Начин на подготовка: Ставете го месото […]

Кулинарство

Морковите паштети се најдобрите рецепти. Како да правилно и вкусно готви морков котлети.

Морков котлет – општи принципи и методи за готвење Морковите котлети може да се користат како сад за зеленчук или дури и главен тек. Особено им се допаѓаат оние кои […]

Кулинарство

Проја со моркови

Состојки 2 јајца една и пол чаша пченкарно брашно половина чаша обично бело брашно една и пол чаша јогурт една чаша обарен спанаќ половина чаша рендани моркови една лажица прашок […]