Ознака: печење

Кулинарство

5 совети за совршено печење: Како да се подготви младо јагнешко месо?

Без печено јагне, тешко е да се замисли некоја голема прослава во кругот на семејството и најблиските пријатели. Најдобро од сè, ова парче месо не е тешко да се подготви […]

Кулинарство

Рецепти за компири кои се подобри од помфрит

Доколту сте љубители на помфрит веројатно сте и свесни дека пржениот компир е најнездравиот начин на консумирање на ова растение. Компирот е растение од видот скриеносеменици од фамилијата Зрновидни (Solanaceae). […]

Кулинарство

Немате идеја за ручек? Пробајте го овој едноставен рецепт што ќе ве спаси од стоење покрај шпоретот

Состојки: 1 кг компири 1 лажичка сув зачин 1/2 лажичка бибер 100 гр мајонез 3 лажици кечап 1 лажица сенф 500 гр пилешки гради без коски 3 лажици масло 1 […]

Кулинарство

Познат готвач го открил најдобриот трик за совршени компири: Никогаш не би погодиле со што ги премачкува пред печење!

Големите кулинарски мајстори имаат свои трикови со кои ова станува лесна задача, а тајната честопати е во некоја посебна, можеби неочекувана состојка. Неодамна својот трик за совршено подготвен крцкав копир […]

Балкан

Полицијата во БиХ фатила 11 лица додека печеле јагне за време на полициски час

Полицијата во Босна и Херцеговина прекршочно казнила единаесет лица поради кршење на забраната за движење за време на полициски час, потврдија властите во земјата. Полициска патрола пронашла група составена од […]

Кулинарство

Одличен начин да ги испечете највкусните компири во рерна

Вака подготвените “пржени” компирчиња се многу вкусни, а многу поздрави од тие што ќе ги испржите во масло. Потребно е: компири неколку белки од јајца зачини по желба Подготовка: – […]