Ознака: плескавици

Кулинарство

Плескавици од тиквички се совршен летен оброк кои ќе ги обожавате: Сочно, здраво и вкусно!

Потребно е: -1 чаша ситно рендана тиквичка (не лупете, не цедете, изберете млади тиквички) -1/2 чаша кефир (може да биде кисело млеко или јогурт) -1 јајце -1/4 чаша масло што […]

Кулинарство

СОВРШЕН ЛЕТЕН РУЧЕК: Пробајте ги овие сочни и вкусни плескавици од компири и рузмарин

Лесно летно јадење, кое лесно се подготвува, а неговиот вкус е незаборавен. Состојки: 400 гр компири сол 2 гранчиња рузмарин 60 гр суви домати 12 гр свеж квасец (или 1 […]