Ознака: преговори

Вести

СДСМ и СОРОС повторно се обидуваат да ги избегнат изборите

Најголемата опозициска партија СДСМ и опозициските невладини организации кои се финансирани од Соросовата фондација во земјава се обидуваат да ги минираат преговорите и да избегаат од избори и соочување со […]

Вести

Димовски: Тоа што СДСМ го бара е да има можност за цензура и да има казнување на медиумите

Како апсолутна манипулација и лага која што доликува на СДСМ, ги оцени денеска координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски обвинувањата од страна на СДСМ дека неговата партија ги […]

Вести

Преговорите одложени заради намерата на СДСМ да воведе цензура во медиумите

Експлицитното барање на ВМРО ДПМНЕ да нема цензура за медиумите, од преговорите била главната пречка заради која порано заврши денешната партиска средба, пишуваат медиумите.Според информациите, од страна на ВМРО-ДПМНЕ биле […]

Вести

Преговорите продолжуваат – СДСМ бара излез по пропаѓањето на протестите

Претставници на четирите политички партии денеска ќе седнат на заедничка маса под медијаторство на амбасадорите на САД и ЕУ. Средбата се очекува да започне пред пладне. Извори од преговарачкиот процес […]

Балкан

Дачиќ и Тачи ќе преговараат за паралелните институции на северот на Косово

Петата рунда од политичкиот дијалог меѓу Белград и Приштина, под патронат на шефицата на европската дипломатија Кетрин Ештон, почнува во вторник во Брисел. Главна тема на разговорите меѓу српскиот и […]

Балкан

Вучиќ: Ако не добиеме датум, ќе биде тешко да им се објасни на граѓаните

Би било лошо Србија да не добие датум за почеток на преговорите со Европската унија(ЕУ) бидејќи тоа би било тешко да им се објасни на граѓаните, изјави српскиот вицепремиер Александар […]