Ознака: ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ

Вести

Почнува изборната кампања за шестите претседателски избори

Кандидатите за претседател денеска официјално ја започнуваат изборната кампања. Гордана Силјановска тргнува од Охрид, Стево Пендаровски од Прилеп, а Блерим Река во почетокот на изборната кампања ќе одржи митинг на […]

Видео Избор на уредникот Контроверзни фајлови

Кој е дипломатот што во Брисел одби да ги прифати документите за Филип Петровски?

Како што може да се види во експлицитно снимено видео дипломат во Брисел ги одбива документите за Филип Петровски, односно од петни жили се труди да најде забелешка зошто не […]

Вести

На полноќ завршува собирањето потписи за претседателските кандидати

Вечер на полноќ ќе заврши собирањето потписи за кандидатите за претседател на државата. Засега сигурни кандидати во претседателската трка се Гордана Силјановска – Давкова, Стево Пендаровски и Блерим Река. Заедничкиот […]

Македонија

Заради предизборна кампања за претседателски избори Парламентот нема да работи од 1 април

Собранието на Република Северна Македонија нема да работи од 1 април кога почнува предизборната кампања за претседателските избори. Претседателот Талат Џафери вели дека е вообичаена пракса Собранието да не заседава во […]

Вести

Течат роковите за подготовки за претседателските избори

Согласно Роковникот за одржување на претстојните претседателски избори Државната изборна комисија најдоцна до денеска треба да ги формира односно дополни општинските изборни комисии (ОИК) со нови членови и заменици на […]

Вести

Собранието денеска треба да ги распише претседателските избори

Претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери денеска треба да ги распише претседателските избори, за кои првиот круг треба да се одржи на 21 април, а вториот круг на […]

Вести

Утре треба да бидат распишани претседателските избори

Претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери утре треба да ги распише претседателските избори, за кои првиот круг треба да се одржи на 21 април, а вториот круг на […]

Политички партии

ДУИ на претседателски избори ќе оди со свој кандидат

На синоќешната седница во партиското седиште во Мала Речица членовите на Централното претседателство на ДУИ едногласно донеле одлука на претстојните претседателски избори партијата да оди со свој кандидат. Ова била првата […]