Ознака: пченица

Живот

РЕЦЕПТ: Чај од пченица за лекување на артритис и реума!

РЕЦЕПТ: Чај од пченица за лекување на артритис и реума! Оние кои се грижат за своето здравје повремено треба да си приготвуваат чај од пченица кој е исклучително делотворен за лекување артритис. […]

Кулинарство

Доколку го консумирате ова, ќе создадете моќен имунитет: Зајакнете го организмот со помош на една намирница

Оваа намирница е одлична за здравјето на цревата, кои се извор на нашиот имунитет, го поттикнува метаболизмот и содржи железо, цинк, селен и витамин Б. Пченицата е исфрлена од некои […]

Вести

Струмичко: Целосно оштетен родот на пиперка и пченица, надлежните никаде ги нема

Големо невреме денеска го погоди струмичкиот регион, селата Муртино, Моноспитово, Робово, Бориево и Еднокукино беа зафатени од пороен дожд и град, кој целосно го уништи родот на пиперката, но и […]

Живот

Избегнувајте ги овие намирници и за 2 недели ќе имате рамен стомак и 5 кг помалку

Ова е најбрзата диета за рамен стомак, која за разлика од другите брзи диети, има позитивни ефекти и врз вашето здравје. Врвниот кардиолог д-р Вилијам Дејвис, тврди дека до вакви промени […]

Живот

Единствена намирница од која градите навистина можат да ви пораснат

Постојат намирници од кои  градите навистина можат, барем привремено да пораснат. Хмељот  е европски вид на пченица која главно  се користи за произвоство на пиво. Покрај тоа има голема примена во […]

Вести

Цветков: Владата ги презема сите можни мерки за непречен откуп на ориз и пченица

Секој земјоделец што има непродадена оризова арпа и ги предаде количините во откупните центри до 31 јули ќе биде дополнително субвенциониран – со пет денари за килограм ако има до […]