Ознака: решение на името

Вести

Името на мојата држава е Република Македонија и секогаш ќе биде

Некогашниот премиер и Претседател на СДСМ и Република Македонија г. Бранко Црвенковски јавно го искажа ставот на Македонскиот народ пред светот. Тој го искористи своето обраќање на говорницата на генералното […]

Вести

Никола Димитров залута во надворешните работи, тотално се загуби во немакедонските интереси

МНР Димитров за 1ТВ: 1. На средбата во ОН ќе се залагам да се прифати Република Илинденска Македонија 2. Доколку е Илинденска важи ерга омнес, доколку е друга одредница, не […]

Вести

Може да се најде решение на името, но важен е и квалитетот на договорот

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан, во интервју за грчкиот весник „Та неа“, изрази убеденост дека може да се постигне решение за името, и оценува дека во Софија нема да биде […]