Ознака: сиднеј

Вести

Спречен терористички наапд во Сиднеј, уапсени три лица

Австралиската полиција уапси три лица под сомневање дека инспирирани од ИД планирале напад врз цели во Сиднеј, вклучувајќи згради на полицијата и одбраната, судови, цркви и дипломатски мисии. Помошникот комесар […]

Дестинации

“Свадбена торта” поради која многу туристи го ризикуваат својот живот

Во ерата на социјалните мрежи кога секоја добра фотографија вреди злато, луѓето се спремни на сe’ за да ја направат. А кога велиме се’, мислиме дури и на тоа да […]

Сцена

Стоја предизвикала хаос во хотел во Сиднеј

Стоја Новакови предизвикала пожар во еден хотел во Сиднеј, поради што малку фалело да заври во затвор.  За нејзина среќа поминала само со парична казна.Пејачката го направила хаосот, поради тоа […]

Вести

Голема поддршка ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА од Австралија: Повеќе од 5.000 Македонци на протест во центарот на Сиднеј!

Бројот на поддржувачи на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ од ден во ден расте, како во нашата држава, така пораки за поддршка стигнуваат и од нашинците кои живеат низ светот. […]

Меѓународен фудбал

Дел Пјеро уште една година во Сиднеј

Легендарниот италијански фудбалер, Алесандро дел Пјеро, потпишал нов едногодишен договор со австралискиот фудбалски клуб Сиднеј. „За мене и за моето семејство доаѓањето во Австралија беше вистински предизвик, бидејќи претставуваше голема […]