Ознака: тестенини

Кулинарство

Ги варите ли правилно? Вкусноста на тестенините зависи од начинот на кој ги подготвувате

Ако не додадете масло, тестенините ќе се залепат, или тестенините треба добро да се исцедат…Но, дали е навистина така? Ако не додадете масло, тестенините ќе се залепат Ова тврдење во […]

Кулинарство

Едноставен трик на Гордон Ремзи – како секојпат совршено да ги сварите вашите тестенини?

Гордон Ремзи откил трик кој што мора да го знаете кога станува збор за готвење тестенини. Станува збор за серија видеа во кои што тој открива 100 основни трикови кои […]

Кулинарство

Ручек за 15 минути: Тестенини со мирис на лимон и босилек!

Не ви треба многу време, намирници или прибор за кујна за да подготвите вкусни тестенини. Комбинирајте лук, путер, лимон и босилек со тестенини по желба и направете убав ручек за само […]

Кулинарство

ТЕСТЕНИНИ ВО ШОЛЈА: Брз и лесен ручек кој ќе стане ваш омилен оброк

Количината на состојки зависи од големината на садот кој го користите но и од личниот вкус, така да можете слободно да ги додавате сите работи кои ги сакате. Играјте си […]

Кулинарство

Кој сос оди со кои тестенини: Вака секогаш ќе ви бидат совршени!

Традиционалниот сос болоњезе секогаш е победник во комбинација со шпагети Во италијанската кујна постојат стотици убаво изработени облици на тестенини, а за да создадете врвно јадење, треба да знаете кои […]

Живот

Не ја фрлајте водата од варењето на тестенини- еве што да направите со неа, а да си го разубавите домот

Наместо да ја фрлите водата од варењето на тестенини, искористете ја да си ги разубавите цвеќињата, а со тоа и домот. Водата од тecтeнинитe е полна со витамини и минерали […]

Нега и убавина

Обожувате тестенини? Со овој трик драстично намалете ги калориите

Повеќето калории во вашата дневната исхрана доаѓаат од јаглехидратите, а со овој трик драстично ќе ги намалите калориите што доаѓаат од вашите омилени тестенини и тоа може да ви помогне […]