Ознака: тестенини

Кулинарство

Тестенини со печурки – брзи и вкусни

Вкусни тестенини со печурки… СОСТОЈКИ:400 гр макарони300 гр печурки1/2 главица кромидмагдонос50 гр маст1 јајцесолбиберкоцка за супа НАЧИН НА ПОДГОТОВКА: Макароните згответе ги во солена вода и исцедете ги. Печурките исечкајте […]

Кулинарство

Сос со зденки за највкусни тестенини

СОСТОЈКИ: 1 шолја млекоПакетче зденкималку сирењемалку кашкавал ПОДГОТОВКА: Млекото се става на оган па се додаваат зденките.Се убаво се крчка и се ставаат сирењето и кашкавалот.Се посипуваат тестенините кои сме […]

Кулинарство

Тестенини со брокула и лимон идеални за топлите денови

Кога температурите се високи, сите сакаат да го сведат на минимум времето поминато пред шпоретот. Секоја идеја за брз и хранлив ручек е добредојдена, а еден од предлозите е тестенини […]

Кулинарство

Чипсот од тестенини е најдоброто нешто кое ќе го пробате

Меѓутоа, сега стигнува ново гастрономско задоволство. Рeцепт за чипс од тестенини е единствен и ќе ве натера да заборавите на сите други грицки. Има многу начини на кои можат да […]

Кулинарство

Грешки кои ги правиме, а ги уништуваат тестенините

Готвачите велат: „Ако правите вака, подобро фрлете ги шпагетите в канта“. Доколку припремате тестинини кои се на база на пченица, правите голема грешка ако ги ставата под мраз ладна вода […]