Ознака: УЕФА

Меѓународен фудбал

УЕФА демантира дека СЗО предложиле прекин на фудбалот до крајот на 2021 година

Европската фудбалска централа (УЕФА) ги негираше извештаите во медиумите дека е направено барање од Светската здравствена организација (СЗО) да се стопираат сите натпревари до крајот на 2021 година. Италијанскиот весник […]

Меѓународен фудбал

УЕФА ги одложи сите натпревари до јуни

Европската фудбалска асоцијација (УЕФА) го одложи сите клупски и репрезентативни натпреварувања до јуни. Тоа е одлука од денешниот состанок на кој учествуваа претставници на 55 национални федерации. Меѓу нив спаѓаат […]

Меѓународен фудбал

Коронавирусот закана и за Лигата на нации и за ЕП

Европската фудбалска асоцијација (УЕФА) се иззема како надлежна за претстојните мечеви во Лигата на нации овој месец. На состанокот на Извршниот одбор во Амстердам се донесоа неколку одлуки, меѓу кои […]

Сцена

Тажна вест од фудбалскиот свет: Почина поранешниот претседател на УЕФА

Шведскиот фудбалски функционер и поранешен претседател на УЕФА, Ленарт Јохансон, почина на 89 години. Јохансон беше прв човек на европскиот фудбал од 1990 до 2007 година, со што стана рекордер […]

Вести

Таравари удри по УЕФА: Голем скандал било тоа што на вчерашниот спектакл не биле претставени Албанците како државотворен народ!

Арбен Таравари, секретар на партијата Алијанса за албанците и министер за здравство во владата на Зоран Заев, во интервју за албанските медиуми ја нападна УЕФА за „сериозни пропусти“ и инциденти […]

Македонски фудбал

Доколку вечер биде пожешко од 32 степени, УЕФА има план

Доколку температурата на воздухот на почетокот од натпреварот биде повисока од 32 степени тогаш според правилата на УЕФА се планирани две паузи за освежување на играчите по 30 и 60 […]

Меѓународен фудбал

УЕФА го казни Манчестер Јунајтед: Еве кои фудбалери нема да играат во Скопје

УЕФА го казни Манчестер јунајтед со 10.000 евра оштета за прекршување на правилникот за анти-допинг тестирањата, за време на Европа-лига финалето против Ајакс. УЕФА исто така поединечно ги казни Фил Џоунс […]