Ознака: УЕФА

Македонски фудбал

Младинската екипа на Вардар е поканета во Лигата на шампионите

УЕФА ги покани младинците на нашиот тим да учествуваат во Лигата на шампионите оваа сезона. Ждрепката е на 30 август кога нашиот тим ќе го дознае противникотМладинската екипа на Вардар […]

Меѓународен фудбал

Русија останува учесник на Еуро 2016

Тимот на Русија останува учесник на Еуро 2016. УЕФА одржа вонредна седница поради последователните немири во кои беа вмешани руските навивачи.Oрганизацијата сепак не дојде до крајни мерки и покрај дадениот […]

Меѓународен фудбал

Дисциплинска постапка против Хрватска за нереди и за расизам

Очекувано, УЕФА и службено поведе дисциплинска постапка против Хрватска поради нередите на хулиганите на натпреварот против Чешка.Дисциплинската комисија објави дека Хрватскиот фудбалски сојуз се терети за фрлање на пиротехнички средства […]

Меѓународен фудбал

УЕФА со допинг контрола на фудбалерите на Барселона

Контролата за допинг на УЕФА во петок по тренингот ги изненди фудбалерите на Барселона. Луѓето од УЕФА однеле по случаен избор десет фудбалери на тестирање – меѓу нив не бил […]

Меѓународен фудбал

Домаќин на Еуро 2020 ќе биде – Европа!

UEFA ќе го организира Европското Првенство во 2020 година во градови низ цела Европа.  Одлуката беше објавена по состанокот на извршниот комитет на UEFA во Лозана. Генералниот секретар на UEFA, […]