Ознака: џем

Кулинарство

Од бабина кујна: Превкусни крофни со џем или еурокрем

Бабините крофни се највкусните крофни, според многу љубители на овој деликатес. Овие крофни на крајот може да се ‘попрскаат’ со шеќер во прав, а ако ги комбинирате со чаша топло […]

Кулинарство

Сезоната на јагоди „ни чука на врата“: Направете џем, сок или сладолед

Мирисна, слатка и освежувачка – јагодите се обожавани пролетни плодови чиј вкус сакаме да го задржиме во наше присуство и кога ќе им помине времето. Лесно се подготвуваат, затоа сите […]

Кулинарство

Џем од јаболка како лек – Еве зошто го нарекуваат „слатка инфузија“

Џемот од јаболка како лек е природно средство за подобрување на дигестијата, прочистување на кр-вта и зголемување на железото кај луѓе кои патат од анемија. Јаболковиот џем го јакне имунитетот […]

Кулинарство

Домашна штрудла со џем која ќе ве врати во детството: Наједноставниот рецепт за тестото да биде меко како памук!

Ви носиме рецепт за тесто кое сите ќе го обожуваат, а оваа штрудла со вкусот ќе ги надмине сите што претходно сте ги пробале. Состојки за тестото: – 500 гр. […]