Занимливости

Технологија

Откриен материјал што ги сопира куршумите

Истражувачите од Универзитетот Рајс во својата лабораторија истражуваат технологија што потенцијално може да запре 9-милиметарски куршум и да го затвори отворот што го направил при влезот. Ова може да претставува […]

Занимливости

Казна за 15-годишен хакер – 6 години без интернет и компјутер

Кога некој на суд ќе признае дека е виновен за закани за бомбашки напади, измами со кредитни картички, кражба на идентитет и слични казнени дела, поголемиот дел од луѓето би […]

Занимливости

Погледнете како изгледаше помрачувањето на Сонцето од вселената

На 13.11.2012 се случи потполно помрачување на Сонцето, кое беше видливо во Австралија. Меѓутоа, еден евроспки сателит го снимил ова помрачување од вселената. Се работи за сателитот Probe-2 на Европската Вселенска […]

Занимливости

Каде живее Facebook?

Секој пат кога ќе го посетите вашиот Facebook профил или со вашите пријатели ќе споделите некоја фотографија, сите информации – од шифрите кои ги впишувате па се до фотографиите кои […]

Занимливости

Им ветил дека ќе им купи маче доколку соберат 1.000 лајкови

“Тато, купи ми маче”, вака звучеше желбата на седумгодшниот Реми Урбано. Таткото по име Ден, по долго време го даде својот позитивен одговор, дека неговите деца може да чуваат и […]

Занимливости

Натпревар за најголемата лага на светот

Во паб во северозападна Англија во четврток почнува натпревар за титулата најголем лажго на светот. Годишниот натпревар се одржува во „Бриџ ин“ паб во Сент Бриџ. Натпреварувачите имаат пет минути […]

Занимливости

Исланд го менува своето име! Кои се вашите предлози?

Станете популарни и помогнете им на жителите од Исланд: Дајте им ново име на нивната земја. Уморни од стереотипите за ледената земја (Ice-land: ледена земја), Исланѓаните и званично распишаа конкурс […]