БИТКА ЗА СЕВАСТОПОЛ: Црноморската флота нападната од небо и од вода! Оштетен руски миноловец! Подводен дрон разнесен со торпедо!

Утринава нападот на Украина на Севастопол не беше баш без последици, како што се тврдеше на почетокот. Руските воздушни одбранбени сили од рано зори водат жестока битка со беспилотните летала Бајрактар ​​на украинската морнарица, кои од небо ги нападнаа целите на Црноморската флота, како и беспилотните подводни пловила.

Она што е интересно во целата приказна е повторното појавување на импровизирани подводни беспилотни беспилотни летала, кои беа откриени неколку дена пред нападот на мостот Керч, а во една од теориите се вели дека го разнеле.
БИТКА ЗА СЕВАСТОПОЛ: Црноморската флота нападната од небо и од вода! Оштетен руски миноловец! Подводен дрон разнесен со торпедо!

Според авторот на текстот, во нападот учествувале девет беспилотни летала и седум автономни поморски беспилотни летала.

По првите експлозии, сите бродови на флотата ИТНО испловија од Севастопол и се разотидоа на отворено море, а повеќето од нив ја активираа противвоздушната одбрана.

Она што е интересно во целата приказна е повторното појавување на импровизирани подводни беспилотни беспилотни летала, кои беа откриени неколку дена пред нападот на мостот Керч, а во една од теориите се вели дека го разнеле.

Имено, на објавените снимки кои се појавија на социјалните мрежи, во далечината може да се види противподморничкиот хеликоптер Ми-14 кој го лансираше торпедото и моментот кога удира во овој беспилотен подводен брод, кој го сними и камерата на телефонот.

Седум поморски беспилотни подводни беспилотни летала се уништени надвор, но и во внатрешните води на главната база на Црноморската флота.

По овој напад, градските власти на Севастопол наредија затворање на преносот во живо од градските камери за видео надзор за вооружените сили на Украина да не можат да ги дознаат деталите за локалната организација за одбрана, изјави гувернерот на градот, Михаило Развозаев. .

Тој додаде дека постојано ги повикува локалните жители да не поставуваат видеа од последиците од украинските напади на социјалните мрежи поради истата причина.

Од друга страна, за нападот се огласи и Министерството за одбрана на Руската Федерација, кое прво соопшти дека нападот на Севастопол бил извршен под патронат на британски експерти.

„Подготовката на овој терористички чин и обуката на воениот персонал на украинскиот 73. Специјален центар за поморски операции беа спроведени под водство на британски експерти лоцирани во градот Очакив, Миколаевската област на Украина, Министерството за одбрана на Русија. соопшти Федерацијата

Ова се смета за најголем напад врз руската поморска база во Севастопол од почетокот на војната во Украина на 24 февруари и втор најголем напад на Крим по минирањето на мостот Керч на 8 октомври 2022 година.

Руското Министерство за одбрана, исто така, тврди дека миноносецот од класата Натија (проект 266М) „Иван Голубец“ од Црноморската флота претрпел „мали оштетувања“ во очигледен украински напад врз цели во Севастопол, Крим. Во нападот беше оштетена и бариерната мрежа во Јужниот залив.

Сепак, извори од Западот напоменуваат дека според неофицијални извори и цели на нападот, во нападот била оштетена и фрегатата Адмирал Макаров, но конкретни докази за тоа нема, а е невозможно да се провери, па се преземаат информации со зрно сол.

На некои слики, густ црн чад е видлив на работ на пристаништето, што покажува дека беспилотните летала погодиле копнена цел од воздух.

Инаку, треба да се додаде дека цело утро пред крајот на нападот и потоа американскиот стратешки извидувачки дрон RQ-4 Global Hawk кружел над Црното Море пред Крим и ги набљудувал настаните во Севастопол. една од популарните теории наведени од воени аналитичари, исто така, вели дека овој дрон следел беспилотни летала и му обезбедувал точни податоци на Киев.

По неколкучасовен кружен лет и патролирање во меѓународниот воздушен простор, авионот без екипаж се врати во базата Сигонела на Сицилија преку Романија и Грција, од каде ќе полета во извидувачки мисии на Крим и Црното Море.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.