ВМРО да се реформира по принципите на историското, а не да не замајувате со козметика!

Илчо Капкоски е ветеран на ВМРО и пораснат во партијата. Следен од дете, со досие на УДБа, за разлика од „ГЛУМЕЦ“ не кодошел туку ПРЕЧЕЛ на службите. Во време на владеење на ВМРО-ДПМНЕ од 2006-2018 се соочил со перипетии кои не би му ги посакале на најцрниот ѓавол, токму од првенците на партијата… Но тоа е приказна за друга прилика (ама ја знаеме и можеме да ја објавиме). Сега тој со полно право предлага вистинска реформа на партијата. Ја објавуваме во целост, како што тој ја напиша на Фејсбук:
Мое мислење по вчера одржаниот пикник на кој пак се малтретираа баш вистинските ВМРОВЦИ, а никој досегашен профитер. За спас на партијата, а со тоа и државата го предлагам следново: НЕПОСРЕДНИ ИЗБОРИ ЗА МК И ОК НА ВМРО ДПМНЕ И ИЗБОР НА ДЕЛЕГАТИ ЗА КОНГРЕС.
ОДРЖУВАЊЕ НА НОВ КОНГРЕС И ПРОМЕНА НА СТАТУТОТ СО КОЈ БИ СЕ ПРЕДВИДЕЛО ИЗБОР НА КОЛЕКТИВНО РАКОВОДСТВО (по примерот на историското ВМРО). ИЗБОР НА ПРЕТСЕДАТЕЛ И ВЛАДА ВО СЕНКА И ТОА ФУНКЦИОНЕРИТЕ ДА НЕ МОЖАТ ДА БИДАТ ПАРТИСКО РАКОВОДСТВО. Само вака може да се сплоти и врати во правилна насока партијата.
ВМРО НЕ Е ФОРМИРАНА ПО СЕКОЈА ЦЕЛ ДА БИДЕ НА ВЛАСТ, ТУКУ ДА ГИ БРАНИ МАКЕДОНСКИТЕ НАЦИОНАЛНИ ИНТЕРЕСИ И ВРЕДНОСТИ.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.