Вучиќ го обвини Западот: Сакаат во Србија да воспостават марионетска влада

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска ги обвини западните земји за зголемен притисок врз Србија де факто и де јуре да го признае Косово, да воведе санкции кон Русија и да го промени нејзиниот став кон Кина.

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска ги обвини западните земји за зголемен притисок врз Србија де факто и де јуре да го признае Косово, да воведе санкции кон Русија и да го промени нејзиниот став кон Кина, а крајната цел е да се воведе марионетски режим бидејќи слободна и независна Србија не е популарна во Европа..

„Западот од Србија очекува три работи – да го признае Косово и Метохија, да воведе санкции против Русија и да воведе марионетски режим во Србија“, рече Вучиќ во јавното обраќање на кое присуствуваа и претставници на владата во заминување. Во директен ТВ пренос, тој рече дека, заедно со барањата за признавање на Косово и игнорирањето на дејствијата на властите во Приштина против косовските Срби, „се товари и откажување од Република Српска (РС).

Србија има посебни врски со РС според Дејтонскиот договор за прекин на непријателствата во БиХ од 90-тите години на минатиот век, со официјален став дека поддржува каков било договор за иднината на БиХ на трите конститутивни народи на таа земја.

Вучиќ рече дека поради промената на ситуацијата на фронтот во Украина од почетокот на руската инвазија, се зголемува притисокот Србија да воведе санкции против Руската Федерација, но и да заземе антикинеска позиција „од многу причини. “. Минатата недела Вучиќ директно го поддржа официјалниот став на Пекинг дека Тајван е дел од Кина.

Толкувајќи го односот на Западот кон официјален Белград, Вучиќ рече дека во Србија преку разни притисоци сакаат да воведат марионетски режим кој ќе ги прифати сите барања. Затоа се зголемува притисокот врз Србија преку институциите, невладините организации и агенции, медиумите, со цел да се криминализира раководството, да се обезличи и демонизира Србија, рече Вучиќ.

Тој посочи дека ситуацијата во Косово по укинувањето на динарот во платните трансакции „не е подобрена и покрај обидите на меѓународните претставници да помогнат“ и оти нема индиции дека одлуката за платежни трансакции и забраната за користење на динарот ќе се смени.

„Ќе бидеме принудени да носиме различни одлуки со кои ќе се движиме или ќе најдеме алтернативни решенија за плаќање пари на нашите жители на Косово и Метохија“, рече Вучиќ. Коментирајќи ја постизборната ситуација во Белград, каде што владејачката Српска напредна партија со своите коалициски партнери има мнозинство советници во градскиот парламент, но не доволно за формирање стабилна влада, тој предложи реизбори.

Конститутивната седница на белградското Собрание беше одложена вчера, по втор пат за две недели, што го прави речиси сигурно повторување на изборите во главниот град на Србија, бидејќи владејачката СНС не може да обезбеди легитимно мнозинство советници по изборите во декември 2023 година, за кои опозицијата тврди дека се украдени.

„Многу е важно да се оди на нови избори, затоа што е подобро да се изгуби власта отколку да се учествува во изборна кражба каква што ја виде Србија во 2008 година. Тоа е мој совет и мое барање за вас“, рече Вучиќ, обраќајќи им се на своите партиски колеги од СНС.

Вучиќ алудираше на постизборното коалициско формирање на владата, на која во 2008 година ѝ се приклучија сегашните партнери на СНС – социјалистите на Ивица Дачиќ, а за градоначалник беше избран еден од лидерите на денешната опозиција Драган Ѓилас.

Претседателот на Србија рече дека следната недела, како дел од консултациите за формирање влада, го очекува победникот на предвремените избори во декември 2023 година – Српската напредна партија, чија изборна листа го носеше неговото име „Александар Вучиќ – Србија не запира“, да предложи кандидат на кој ќе му го довери формирањето на извршната власт, објави Индекс.

Пронајдете не на следниве мрежи: