Грешки во слабеењето: Никогаш не треба да започнувате ваква диета!

Кој започнува диета, обично е многу мотивиран на почетокот. Сепак, неколку работи можат да го уништат успешниот почеток

Кога почнувате диета, треба да обрнете внимание на следниве работи
Колку пати сме турбо-мотивирани да брзаме кон здрава диета и наскоро завршува? Веројатно безброј пати.

Честопати само една мала работа, која не ја зедовме предвид, е виновна за тоа. Пред следниот обид за слабеење, треба да ги најдеме овие неколку мали грешки и да ги избегнуваме.
1. Дали поставивте премногу големи цели


Десет фунти за помалку од четири недели? Тоа звучи примамливо, а можеби дури и изводливо со нулта диета. Но, тоа е нездраво и целосно неефикасно! Секој што ќе изгуби тежина толку брзо, веднаш повторно ќе се здебели ако јаде нешто повеќе или помалку нормално, односно јо-јо ефект сигурно ќе се појави.

Покрај тоа, телото може да влезе во состојба во која нема најважни хранливи материи – и да одговори на свој начин, на пример – со уривање на циркулаторниот систем. Подобро е да поставите мали, реални цели и да уживате во секој успех.

2. Не можете да си дозволите ништо
Секако, ако сакате да изгубите тежина, потребна ви е одредена дисциплина. Но, избегнувањето на секој мал грев обично не е ефикасно. Имено, тогаш често се случува во еден момент одеднаш да ве обземе неодолива желба и целиот фрижидер да се испразни за миг. Уште подобро: почестете се со вашата омилена закуска еднаш на ден – во мали количини. Значи, подобро е само парче чоколадо, а не цела чинија.

3. Премногу барате од себе
Правилната мотивација сака да ни даде крилја: одеднаш веќе не е проблем да трчате три километри на ден и избегнувате јаглехидрати секоја вечер. Но, тажен факт е дека мотивацијата не трае вечно. На пример, ако бројот на вагата едноставно не сака да се движи една недела, запаѓаме во длабока дупка на фрустрација.

Подобро е да го направите ова: поставете одредено време за обука – и не тренирајте секој ден. Секој што знае дека краток круг на трчање е секогаш во вторник, четврток и недела ќе развие рутина побрзо и нема да се откаже толку брзо.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.