ДАЛИ СВЕТОТ ВЛЕГУВА ВО НОВА СТУДНА ВОЈНА? Протекоа ИНФОРМАЦИИ, се знае што барале Американците од земјите членки на НАТО

Дипломатските лидери на европските земји и на САД денеска се собраа на состанокот на НАТО алијансата во Букурешт , со цел да договорат поефикасна помош за Украина во зимските услови на војна со Русија.

Сепак, како што пишува „Фајненшл тајмс“, таа средба може да донесе нова димензија на глобалните геополитички односи бидејќи високите американски функционери инсистираат на усвојување многу поостра политика кон Кина .

„Угледни лист“ пишува дека во последните неколку недели претставници на Вашингтон лобираат и други европски членки на НАТО алијансата да ја заострат својата реторика кон Кина, како и конкретни акции за воздржување на кинеските власти.

Главната цел на САД

Американскиот претседател Џо Бајден претходно го постави конфронтацијата со Кина како главна цел на неговата надворешна политика, но американскиот фокус, според силата на околностите, се префрли на војната во Украина.

Џо Бајден

Фактот дека САД сега инсистираат да стават конфронтација со Кина на агендата на НАТО алијансата доаѓа во исклучително чувствителен момент за кинеските власти, бидејќи продолжуваат масовните протести поради мерките за корона, како и поради Комунистичката партија, како како и претседателот на Кина, Си Џинпинг. Се поставува прашањето каква би можела да биде реакцијата на Кина во случај на драстично заострување на политиката на НАТО.

На пример, пред инвазијата на Украина, флертувањето со прифаќањето на Украина како членка на НАТО-алијансата изгледаше како логичен чекор, но денес е поверојатно дека повеќето од членките би се откажале од таа идеја, доколку тој потег би го запрел Руски напад .

Дали зголемениот притисок врз Кина, на кој инсистираат САД, е чекор кон враќање на некој вид односи од Студената војна во глобалната меѓународна политика, кога политичките тензии се веќе екстремни?

Според Фајненшл тајмс, високи американски функционери истакнале пред состанокот во Букурешт дека НАТО се согласил за нов „стратешки концепт“ ова лето за „да се справи со системските предизвици “ што ги поставува Кина.

Америка им нуди на своите европски сојузници во НАТО да се договорат за „зајакнување на нашата отпорност против предизвиците што ги поставува Народна Република Кина“ на состанокот во Букурешт.

Кина високо на листата на приоритети на САД

Координацијата на членките на НАТО против Кина, според Фајненшл тајмс, е високо на листата на приоритети на САД.

Амбасадорката на САД во НАТО, Џулијан Смит, реши дека НАТО мора да почне да одговара на предизвиците на Кина на конкретни начини.

Министрите треба да разговараат за новиот извештај за Кина кога ќе се сретнат во Букурешт, кој за прв пат треба јасно да биде идентификуван како предизвикувач во однос на „интересите, безбедноста и вредностите”. Се вели дека извештајот се однесува на прашањата за воениот развој на Кина , напорите за влијание врз членките на НАТО алијансата и трети земји, а се занимава и со кинеско-руските односи.

Во исто време, ЕУ проценува до кој степен да ги заостри економските односи со Кина. Повеќето членки на ЕУ, особено Германија и Франција, не се гледаат себеси на иста линија кон Кина како САД.

Администрацијата на Бајден минатиот месец објави стратегија за национална безбедност, која јасно стави до знаење дека Кина е безбедносно прашање пред Русија, без оглед на моменталните закани.

Јенс Столтенберг

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, рече дека НАТО мора да одговори на воената модернизација на Кина, соработката со Русија и „обидувањето да ја контролира критичната инфраструктура во Европа“. Сето ова, најави Столтенберг, ќе биде тема на разговор во Букурешт.

Интересен е и пристапот на британскиот премиер Риши Сунак кон односите со Кина.

Коментирајќи го нападот на кинеската полиција врз новинар на Би-Би-Си, Сунак изјави дека „Кина свесно се натпреварува за глобално влијание користејќи ги сите нивоа на државна моќ… Да бидеме јасни; таканаречената златна ера е завршена, како и наивната идеја дека пазарот ќе доведе до социјални и политички реформи… Ние признаваме дека Кина претставува системски предизвик за нашите вредности и интереси, што е предизвик кој станува се поакутен како што се приближуваат до поголем авторитаризам“, предупреди Сунак.

„Лице в лице со овие предизвици, треба да знаеме дека краткорочниот пристап и препуштањето на желбите нема да бидат доволни. Не можеме да зависиме од аргументите или пристапот на Студената војна, ниту да бидеме сентиментални за минатото“, рече Сунак.

Мејнстрим медиумите (на пример, Блумберг) ја толкуваат оваа последна изјава на британскиот премиер како значително омекнување на пристапот кон Кина, пренесува Јутарњи лист .

Пронајдете не на следниве мрежи: