Зеленски ја забрани главната украинска опозициска партија

Претседателот Володимир Зеленски го објасни казнувањето со наведување на можни врски со Русија.

Украина почна да ги суспендира активностите на речиси десетина опозициски партии, вклучително и втората по големина група во парламентот, Опозициска платформа – За живот, сè додека трае конфликтот со Русија.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски во неделата ја објави одлуката на Советот за национална безбедност и одбрана на земјата (НСДЦ).

Тоа беше направено „со оглед на целосната војна и врските на некои политички структури со оваа држава“, рече тој, очигледно мислејќи на Русија. Според Зеленски, активностите на опозициските партии ќе бидат ставени во мирување „за период на воена состојба“.

„Секоја активност на политичарите насочена кон поделба и соработка нема да биде успешна, туку ќе биде соочена со остар одговор“, предупреди претседателот.

Вкупно 11 партии се најдоа на црната листа, вклучително и Опозициската платформа – за живот, која е втора по големина во Врховната Рада со 39 места; Партијата на Шариј, основана од остриот критичар на властите во Киев, блогерот Анатолиј Шариј; и партијата Наши, на чело со Евгениј Мураев.

Во јануари Министерството за надворешни работи на Обединетото Кралство соопшти дека Мураев е човекот кого Кремљ сакал да го постави на чело на Украина наместо Зеленски. Сепак, тврдењето беше демантирано од официјални лица во Москва и од самиот политичар, кои рекоа дека тоа е глупост.

Опозициската платформа – За живот рече дека суспензијата е „незаконска“ и вети дека ќе ја оспори. „Наместо политички дијалог и обиди за барање компромис и начини за обединување на земјата, властите се потпираат на рации, заплашувања, репресии и репресалии против нивните противници“, рече партијата, повикувајќи ги своите пратеници и активисти да продолжат да работат.

Шариј реагираше со тоа што сугерираше дека Зеленски навистина сакал да забрани две партии – наводно мислејќи на неговата и на опозициската платформа – додека останатите биле додадени само на списокот за да може претседателот да избегне „критики и потсмев“ за бесрамно таргетирање на неговите противници. .

Русија испрати свои војници во Украина кон крајот на февруари, по седумгодишниот ќор-сокак поради неуспехот на Киев да ги спроведе условите од договорите од Минск и евентуалното признавање на отцепените републики од Донбас во Доњецк и Луганск од страна на Русија. Протоколите со посредство на Германија и Франција беа дизајнирани да го регулираат статусот на тие региони во рамките на украинската држава.

Москва сега побара Украина официјално да се прогласи за неутрална земја која никогаш нема да се приклучи на воениот блок на НАТО предводен од САД. Киев инсистира дека руската офанзива била целосно неиспровоцирана и ги негираше тврдењата дека планирала насилно повторно да ги заземе двете републики.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.