Кои 4 намирници лошо влијаат врз женските хормони?

Кога зборуваме за здравјето мислиме на повеќе аспекти кои се поврзани со него, како што се исхраната, движењето, општото здравје и менталната состојба. Ако честопати чувствувате грчеви и умор, голема е веројатноста тоа да има врска со вашите хормони.

Хормоните се толку важни што можат да влијаат на речиси секој аспект од вашиот живот – од вашата ментална јасност, составот на телото, дебелината и квалитетот на вашата кожа, па дури и вашето расположение. Повеќето жени не се свесни дека нивниот избор на храна може да има големо влијание врз хормоналната рамнотежа. Затоа, важно е да знаете која храна да ја изберете, а која може да ги наруши вашите хормони. Во продолжение прочитајте кои четири намирници можат лошо да влијаат на вашите хормони:

Кои 4 намирници лошо влијаат врз женските хормони?

Кофеин
Кафето и чајот можат да доведат до ослободување на хормони како адреналин и кортизол. Тие прават да се чувствувате будно, но исто така можат да го зголемат вашиот крвен притисок, да го зголемат пулсот и да предизвикаат мускулна напнатост и главоболки. Бидете внимателни со овие пијалоци пред спиење, бидејќи тие може да ги попречат циклусите на длабок сон и да го отежнат заспивањето, што може да доведе до поголем замор во текот на денот како и тешкотии со концентрирање и несоница.

Шеќер
Кога јадете многу шеќер, панкреасот ослободува инсулин кој помага да се контролира нивото на гликоза во крвта. Колку повеќе шеќер јадете, толку повеќе инсулин се ослободува и толку повеќе нивото на гликоза во крвта се намалува. Ова може да предизвика замор и промени во расположението и да доведе до отпорност на инсулин. Тоа, пак, може да доведе до бројни здравствени проблеми вклучувајќи и дијабетес. Ако постојано имате високи нивоа на инсулин вашето тело нема да препознае кога сте сити и ќе јадете повеќе отколку што навистина ви треба. Шеќерот исто така го зголемува производството на кортизол во вашето тело, хормонот на стрес кој ве тера да копнеете по храна кога сте под стрес.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.