КОРОНА БИЛАНС: Се намалува бројот на заразени (365), но бројот на починати сеуште е висок (37)

Во последните 24 часа се направени 2.820 тестирања, а регистрирани се 365 нови случаи на КОВИД-19 во:

Скопје – 166, Куманово – 27, Битола – 19, Струмица – 17, Прилеп и Велес – по 15, Кавадарци – 12, Тетово -11, Кичево -10, Охрид, Свети Николе и Виница – по 9, Штип – 8, Ресен – 6, Гостивар – 5, Струга – 4, Кочани, Берово и Македонска Каменица – по 3, Крива Паланка, Радовиш и Дебар – по 2, Неготино, Делчево, Пробиштип, Богданци, Крушево, Демир Хисар, Кратово и Пехчево – по 1.

Регистрирани се 594 оздравени пациенти од:

Скопје – 240, Битола – 42, Куманово и Велес – по 39, Прилеп и Гевгелија – по 26, Гостивар и Струмица – по 23, Штип – 20, Кочани – 15, Берово – 14, Тетово – 13, Охрид -12, Кичево – 10, Свети Николе – 8, Делчево – 7, Ресен, Дебар, Виница и Македонски Брод – по 5, Валандово и Богданци – по 3, Струга, Радовиш, Пехчево и Дојран – по 2, Пробиштип, Демир Капија и Македонска Каменица – по 1.

Пријавени се вкупно 37 починати лица: 11 од Скопје ( 50г, 54г, 57г , 58г, 71г, 74г, 82г, 84г, 85г, 87г, 89г ), 8 лица од Струмица (63г,64г, 66г,70г, 71г,76г,76г и 79г), 4 лица од Битола (67г, 74г, 82г и 88г), по 3 лица од Тетово (56г, 60г и 67г) и Штип (63г, 72г и 77г), по 2 лица од Куманово (75г и 79г), Кавадарци (64г и 73г), и Кочани (77г и 88г), и по едно починато лице од Прилеп (82г), и Свети Николе (58г). Три пациенти се починати во домашни услови, а останатите 34 се починати во болнички услови. Пријавени се 10 пациенти кои се починати во период од 15-25.04.2021.

Направени се 2.820 тестови преку: ИЈЗ-366, ЦЈЗ Скопје-61, ЦЈЗ Битола-61, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби – 1, Судска медицина – 15, лабораторија болница Козле – 0, УК Пулмологија со алергологија – 2, ГОБ 8-ми Септември – 11, Институт за микробиологија – 75, МАНУ – 106, Жан Митрев (Филип Втори) – 159, Авицена -242, Биотек – 666, Систина – 148, лабораторија Лаор – 156, Синлаб – 52, Ремедика – 65, Плодност – 48, Генеа – 15, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 571.

Досега во земјата се направени вкупно 721.446 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 152.367, бројката на оздравени пациенти е 132.765, на починати е 4.855, а бројот на активни случаи изнесува 14.747.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)

Скопје 67310, активни 6657

Куманово 8527, активни 1090

Прилеп 8172, активни 679

Тетово 7095, активни 549

Битола 6148, активни 947

Велес 5402, активни 527

Гостивар 5117, активни 354

Кавадарци 5109, активни 363

Штип 4890, активни 369

Охрид 4907, активни 464

Струмица 4007, активни 489

Струга 2940, активни 160

Кочани 2721, активни 239

Кичево 2471, активни 267

Гевгелија 2176, активни 234

Неготино 2153, активни 179

Свети Николе 1488, активни 116

Крива Паланка 1208, активни 60

Ресен 1209, активни 192

Радовиш 1088, активни 99

Берово 1015, активни 51

Делчево 951, активни 83

Дебар 930, активни 36

Виница 817, активни 124

Пробиштип 772, активни 32

Валандово 660, активни 64

Богданци 489, активни 61

Крушево 480, активни 100

Демир Капија 394, активни 24

Демир Хисар 388, активни 68

Кратово 353, активни 10

Македонски Брод 354, активни 17

Пехчево 262, активни 20

Македонска Каменица 232, активни 15

Дојран 132, активни 8

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.