Магично семе кое лечи рак: Прави чуда во нашето тело!

Поради неговата вредност, семето било користено дури и како валута.
Чиа семето содржи омега масти, протеини, антиоксиданти и диетални влакна. Тоа има благ вкус со арома на ореви, и поради тоа што ја апсорбира течноста, е идеална за хидратација и чувство на ситост која ќе трае со часови.
Маите и Инките со почит се однесувале кон ова мало, но хранливо семе. Всушност, “Чиа”е зборот Маја, што значи “моќ”. Ќе најдете многу сила во чиа семето, кое содржи неколку хранливи материи.
Чиа семето е одличен извор на здрави есенцијални масни киселини – содржи осум пати повеќе омега-3 масни киселини од лосос. Чиа семето содржи и омега 6 масни киселини, антиоксиданси (само еден грам од чиа семе е богато со антиоксиданси дури четири пати повеќе од свежи боровинки) и протеини, кои се многу важни за вашето здравје.


Истражувањата покажаа дека консумирањето на чиа семиња, исто така, влијае на здравјето на косата и ноктите поради фактот дека чиа семето содржи голем извор на протеини (20%).
Чиа семето е исто така извор на најлесно сварливи растителни протеини, одличен извор на диетални влакна богати со витамини, минерали, амино киселини и антиоксиданти. Чиа семето е одличен за регенерација на кожата, но, исто така, се горат мастите, го зајакнува телото и позитивно влијае на органите за варење.
Нутриционисти се согласуваат дека чиа семето е едно од најдобрите што може да го конзумирате ако се чувствувате лошо, без енергија, бидејќи тоа влијае на мускулите и ослободува енергија во вашето тело, па затоа често се користи од страна на спортистите. Ова семе, исто така, содржи 37% од хранливите влакна кои го стимулира дебелото црево.
Диета или стрикна исхрана базирана на конзумирање ова семе, се покажа како одлична во лекувањето на рак на дебелото црево, како и превенција од рак.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.