Мајкрософт објави (и избриша) реклама со окултистката – Марина Абрамовиќ (прв дел)

Мајкрософт објави (и избриша) реклама со окултистката – Марина Абрамовиќ
На Велики Петок, Мајкрософт објави видео за промовирање на поврзаноста со омилениот уметник на елитата: Марина Абрамовиќ. По масовната реакција, видеото беше поставено на „приватно“ и сите траги од кампањата беа избришани од официјалната веб-страница на Microsoft. Еве за што конкретно беше ова фијаско.

За да го промовира својот “mixed reality” уред Hololens 2, Мајкрософт се здружи со истакната окултистка Марина Абрамовиќ за да создаде уметнички проект со име The Life – Животот. Во промотивното видео објавено на официјалната сметка на „Microsoft“ на “YouTube”, Абрамовиќ е опишанa како „најлегендарниот  жив перформанс уметник кој твори моментално“.
Уметничкиот проект се состои од луѓе кои го носат уредот „Hololens “ за да бидат сведоци на духовната верзија на Абрамовиќ која се појавува од никаде додека шета наоколу додека носи симболичен црвен фустан. Во видеото, кое беше објавено на Велики Петок, Марина вели дека проектот дозволува да добие форма на бесмртност.
„Животот се справува со она што ќе остане откако јас веќе нема да сум таму, и можам да се соочам со себеси, и ова застрашувачко искуство. Навистина како да се соочувате со вашиот сопствен дух, но ова е секогаш големата идеја за бесмртност. Откако ќе умрете, работата никогаш не може да умре затоа што уметничкото дело може да продолжи. Во изведба, делото е само во меморијата на публиката и никаде на друго место. Тука ме чуваат засекогаш”
Видеото не беше воопшто добро примено. По наплив на негативни коментари и превртени палци од околу 90%, Мајкрософт го постави видеото на „приватно“. Бидејќи ништо не може да биде избришано од Интернет, видеото повторно го поставија други извори. Мајкрософт исто така ги отстрани сите траги од кампањата од својата официјална веб-страница – иако сè уште се појавува во резултатите од пребарувањето на Google.

Овој резултат од пребарувањето сега води до – error message. Сè уште гледаме дека Мајкрософт ja опишува Абрамовиќ како „веројатно најценетиот светски  перформанс уметник“.
Факт е дека моќните ентитети како Мајкрософт продолжуваат да ја тушираат Абрамовиќ со бесконечни пофалби. Затоа што не е потребно многу длабинско истражување за да се разбере за што навистина станува збор.
(продолжува)

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.