Морковот како лек

Loading...

ПРОТИВ БОЛКИ ВО ЖЕЛУДНИКОТ и цревата кај мали деца и доенчиња: 500г изрендан морков густо се вари со 200 мл вода, потоа се меша со 1 литар супа (говедска, телешка)

ПРОТИВ ЖДРИГАВИЦА треба секој ден да се испие 250 мл свеж исцеден сок од морков.

ЗА ПОДОБРО РАЗВИВАЊЕ НА ДЕЦАТА, ЗАМОР, потребно е свеж изрендан морков засладен со мед да се јаде секој ден.

Две мали чаши сок од морков  треба да се пијат секој ден ПРОТИВ РЕУМА, а против ШЕЌЕРНА БОЛЕСТ се пие долго време.

Лек во чаша: Зошто треба секој ден да пиете свеж сок од моркови?

Парче морков се сече тенко и се става на рани што тешко зараснуваат.

НА РАНИ, посебно на изгореници треба да се стави сок од морков или се става свеж изрендан морков како облога. Се менува секој час.

* * * * Следете не на Фејсбук. * * * * Имаме интересни содржини секој ден, сите не се објавуваат на сајтот!!
loading...