НЕДОСТАТОК НА ОВИЕ ВИТАМИНИ И МИНЕРАЛИ ВИРУСИТЕ ВЕ НАПАЃААТ СЕКОЈ ДЕН: Како да го зачувате вашето здравје во зима

Дознајте кои витамини и минерали штитат од болести и зошто нашиот организам не смее да ги пропушти во есен и зима.

Експертите открија кои витамини и минерали на нашето тело особено му се потребни во есен и зима и како да го спречиме нивниот недостаток.

НЕДОСТАТОК НА ОВИЕ ВИТАМИНИ И МИНЕРАЛИ ВИРУСИТЕ ВЕ НАПАЃААТ СЕКОЈ ДЕН: Како да го зачувате вашето здравје во зима

Есента е време кога сме поподложни на болести, се намалува способноста на организмот да се одбрани од вируси и бактерии, без разлика што во лето јадевме многу овошје и зеленчук. Како резултат на тоа, се појавуваат чести заболувања, хроничен замор, настинки и други болести.

Според нутриционистката Ана Тимофејева, виновници за ова е недостатокот на одредени хранливи материи.

„Поради недостиг на само пет основни хранливи материи, може да настанат одредени здравствени проблеми, од ситни поплаки до влошување на хроничните болести“, објаснува таа.

Можете да ги спречите овие проблеми ако точно знаете што му недостасува на вашето тело и погрижете се да ги надоместите овие дефицити. Кои се витамините и минералите кои треба да го зголемите внесот во есен и зима?

 1. Витамин Ц
  Недостатокот на овој витамин се манифестира со општа слабост, замор, чести настинки и зголемено крварење на непцата. Ќе го решите проблемот ако го зголемите внесот на агруми, јаболка и пиперки.
 2. Витамин Д
  Симптоми на недостаток се: нарушување на спиењето, недостаток на енергија во текот на денот, почесто расипување на забите, како и прекумерно потење. Важно е да се разбере дека нивото на хормонот од 60-80 ng/ml е доволно за нормално функционирање на човечкото тело. Ако вашиот резултат е под 60, тогаш треба да „дејствувате“. Се препорачува да земате суплементи на витамин Д, а во колкава количина, открива имунолог д-р Борислав Каменов.
 3. Цинк
  Присуството на цинк во телото е неопходно за ензимот вклучен во размената на гасови, како и за формирање на хемоглобин. Доколку имате недостаток на оваа супстанца, консултирајте се со вашиот лекар кои суплементи се најдобрата алтернатива. Но, бидете трпеливи, потребно е време да се компензира недостатокот на оваа супстанца во телото.
 4. Бакар
  Бакарот е неопходен за правилно функционирање на тироидната жлезда. Дневната норма е 3 mg. Следниве намирници ќе ви помогнат да го надоместите дефицитот: кикирики, наут, леќата, босилек и лук. Тие се лидери во однос на содржината на бакар.
 5. Железо
  Недостатокот на железо се манифестира со појава на анемија, чии симптоми се бледа кожа, опаѓање на косата, кршливи нокти, практично безбојни усни и екстремен замор во текот на денот. Важно е да знаете дека само лекар треба да избере кој препарат од железо можете да го земате. Покрај суплементите, ќе ви помогне и ако пиете сок од калинка, јадете говедско месо и црн дроб.

Пронајдете не на следниве мрежи: