Нема поздраво овошје од ОВА: Ќе ви помогне за многу проблеми

Урмите имаат голема нутритивна и здравствена вредност, поради што луѓето ги сметаат за најздраво овошје во светот.

Тие се голем извор на природни влакна кои се неопходни за работата на цревата.
Шеќерот од ова овошје е совршена алтернатива за обичниот шеќер. Урмите се вистинска мултивитаминска таблета која може да користат и децата и возрасните.

Одличен извор на железо
Ова е посебно значајно за оние кои боледуваат од анемија. И овие лица би требало да јадат што повеќе од ова овошје. А железото, како дел од хемоглобинот го одредува количеството на кислород во крвта, а најмногу им треба железо на децата и бремените.

Нема поздраво овошје од ОВА: Ќе ви помогне за многу проблеми

Ја запираат дијареата
Урмите содржат и калиум кој е многу неопходен кај запирањето на дијареата. Помага така што цревната флора брзо се обновува, а со помош на ова овошје полесно се создаваат во цревата пријателски бактерии.

Ја регулира телесната тежина
Поради високиот удел на хранливи супстанции ова овошје предизвикува чувство на ситост и помага да губиме вишок килограми.

Го снижуваат холестеролот
Тие имаат способност да го смалат количеството на несакниот ЛДЛ односно холестеролот во телото. Затоа ова овошје е одлична храна за луѓето кои имаат покачен холестерол.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.