Не знаете што да појадувате повеќе? Ви донесуваме одлични идеи за здрав и вкусен утрински енергетски оброк!

Диететската храна генерално не е привлечна. Сепак, денес ќе споделиме со вас 7 рецепти и идеи за здрав појадок полн со протеини.
Повеќето рецепти се подготвуваат за помалку од 10 минути, под услов да ја имате веќе подготвената храна. За да не бидете премногу оптоварени, секогаш се препорачува да набавите намирници најмалку 3 однапред.
Јадења со висока содржина на протеини не само што обезбедуваат високо ниво на енергија, туку исто така обезбедуваат чувство на ситост доволно долго за да не посегнувате по калорични закуски помеѓу оброците. На нашето тело му требаат протеини со цел да обезбеди правилен раст и развој на мускулите, како и за здравјето на косата и кожата.
Бурито за 3 минути
Ако брзате, ова е идеален протеински оброк што можете да го подготвите без да мора да ја извалкате тавата.
Време на подготовка: 1 минута
Време за готвење: 2 минути
Број на калории: 447
Маснотии: 23 грама
Јаглехидрати: 35 грама
Протеин: 26 грама
Намирници
2 јајца
2 лажици млеко со малку маснотии
1/4 чаша црвен грав
1 тортилја од цели зрна
2 лажици рендано сирење чедар
1/5 сецкано авокадо
2 лажици сос од салса


Подгответе сад што може да се стави во микробранова печка. Во садот додадете јајца и млеко и потоа промешајте. Ставете сè во висока микробранова печка 45 секунди и потоа промешајте. Додадете го црвениот грав и промешајте повторно. Ставете сè назад во микробранова печка – уште 30-45 секунди. Кога главната содржина е подготвена, ставете ја на тортилја со лажица, а потоа додадете исечкано авокадо, рендано сирење и салца. На крај, завиткајте ја тортилја во форма на бурито.
Измешајте сладок компир, јајца и авокадо
Овој вкусен рецепт можете да го подготвите два дена однапред. Потребно е само да се земе доволно компири за два или повеќе оброци со цел да се скрати времето на подготовка.
Време на подготовка: 10 минути
Време за готвење: 50 минути
Број на калории: 344
Маснотии: 24 грама
Јаглехидрати: 17 грама
Протеин: 14 грама
Намирници:
1/2 сладок компир
1 лажичка маслиново масло
1 лажичка црвен пипер
малку (по ваш вкус) лути пиперки
малку (по ваш вкус) мелен црн пипер
малку (по ваш вкус) сол
2 јајца
1/4 сецкано авокадо
Подготовка:
Загрејте ја рерната на 350 степени. Излупете ги и исечкајте ги компирите на мали коцки (со големина од приближно 2-3 см). Зачинете со маслиново масло, мелен пипер, бибер и сол. Печете во тава во рерна на 350 степени околу 40 минути. .Печете ги јајцата според ваша проценка и вкус. Кога компирот е готов, извадете го и ставете го на чинија. Потоа покријте го со јајца.
Протеински палачинки со банана
Мислите дека немате време наутро да направите вкусен и здрав оброк? Претежно луѓето за кои здравите оброци не се силна страна обожаваат палачинки. Па, имаме добри вести за вас! Овие вкусни палачинки може да се направат за помалку од 10 минути и за нив се потребни само 3 состојки.
Време на подготовка: 1 минута
Време за готвење: 4 минути
Број на калории: 289
Маснотии: 14 грама
Јаглехидрати: 27 грама
Протеин: 14 грама
Намирници:
1 банана
2 јајца
1 лажица маслиново масло
Подготовка:
Излупете банана и ставете ја во мала чаша или сад. Мешајте ја бананата со вилушка додека не добиете кремаста форма. Скршете и ставете свежи јајца во истата чаша. Мешајте и матете додека не се соединат бананата и јајцата. Бидете сигурни дека нема големи парчиња банана. Загрејте тава на средна топлина. Ставете маслиново масло на тавата. Ставете ја смесата на тава во форма на мали палачинки. Печете по 1 минута од секоја страна. На палачинките можете да додадете јаворов сируп.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.