ОВА СЕ СИМПТОМИТЕ НА НАПАД НА ПАНИКА, А МНОГУ ЛУЃЕ НЕ ЗНААТ ШТО ИМ СЕ СЛУЧУВА: Еве како да ги препознаете и што да направите!

Кои се симптомите на напад на паника – еве како да ги препознаете!

Нападот на паника вклучува ненадејна појава на низа непријатни симптоми, без никакво предупредување. Кај луѓето кои се занимаваат со анксиозност, тие можат да се појават во секое време, дури и за време на спиењето.

ОВА СЕ СИМПТОМИТЕ НА НАПАД НА ПАНИКА, А МНОГУ ЛУЃЕ НЕ ЗНААТ ШТО ИМ СЕ СЛУЧУВА: Еве како да ги препознаете и што да направите!

Ова не значи дека само вознемирените луѓе доживуваат напади на паника, но тие се случуваат почесто.

Нападот на паника не е само стрес или напнатост, тоа е чувство на страв што може да се појави без причина и не е поврзано со она што се случува околу нас.

Таквото чувство може да направи човек уште повеќе да се плаши, па многумина кои доживеале напад на паника истакнуваат дека мислеле дека ќе доживеат срцев удар или нешто страшно ќе им се случи.

Се разбира, сите симптоми треба да ги провери лекар, но луѓето кои веќе доживеале напад на паника знаат точно какво е чувството кога ќе се врати.

Болката во градите при напад на паника обично останува во средината на градниот кош (болката во средината на срцев удар обично се движи кон левата рака или вилицата). Исто така, нападот на паника може да биде придружен со забрзано дишење, забрзано чукање на срцето и страв. Нападите на паника доаѓаат и исчезнуваат одеднаш, но ве оставаат исцрпени и може да имаат негативно влијание врз квалитетот на вашиот живот.

Симптоми на напад на паника се:

Ненадејна висока анксиозност, со или без причина

Забрзано чукање на срцето

Чувство на слабост, несвестица или вртоглавица

Вртоглавица

Пецкање или вкочанетост во рацете и прстите

Чувство на страв или негативно претчувство

Пот или треперење

Гадење

Болка или непријатност во градите

Тешкотии со дишењето, вклучително и чувство на „гушење“ или отежнато дишење

Чувството на губење контрола и страв од тоа

Страв од умирање

Нападите на паника обично траат кратко, обично помалку од 10 минути. Сепак, тие можат да траат цела вечност на личноста што ги доживува. Ако често се соочувате со напади на паника кои негативно влијаат на квалитетот на вашиот живот, важно е да разговарате со психолог или психотерапевт.

Со некои професионални совети, терапија и алатки, можете успешно да ја надминете анксиозноста. Доколку некој од вашата околина има проблем со напади на паника, важно е да го поддржите, да му помогнете и да му покажете дека не е сам.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.