ОКУЛТНИОТ СВЕТ НА ПУТИН: Опседнат е со мистицизам, се зборува дека за победата во Украина биле жртвувани ОРЕЛ И ЦРНО КУЧЕ

Владимир Путин е опседнат со окултизмот, а неговите интереси се движат од читање мисли до крвави ритуали до верување во предвидувањата на јасновидците, пишува британскиот таблоид The ​​Sun, врз основа на тврдењата од неколку различни извори.

Се тврди дека рускиот претседател е длабоко суеверен, дека се плаши од шамански клетви, дека ритуално жртвувал црно куче и орел, па дури и се капе во „магична“ еленска крв за да го зголеми својот сексуален нагон.

„Путин и неговата придружба многу сериозно го сфаќаат духовниот свет“, вели функционер на Кремљ кој побарал анонимност за да ја осигура неговата безбедност, движејќи се во зоната на самракот.
ИЛУСТРАЦИЈА ПУЛС24 | ОКУЛТНИОТ СВЕТ НА ПУТИН: Опседнат е со мистицизам, се зборува дека за победата во Украина биле жртвувани ОРЕЛ И ЦРНО КУЧЕ

Ако мислите дека процесот на одлучување на Владимир Путин е надвор од верувањето на суеверија и митски суштества, треба да знаете дека има психолози, аналитичари на разузнавачките агенции и затворен Јакутски шаман кои би го потврдиле тоа.

„Путин и неговата придружба многу сериозно го сфаќаат духовниот свет“, вели функционер на Кремљ кој побарал анонимност за да ја осигура неговата безбедност, движејќи се во зоната на самракот.

Рускиот писател Олег Кашин, кој опширно ги истражувал врските на Путин со окултизмот, изјави за Сан онлајн дека светогледот на Путин бил обликуван од методот на „читање ум“ создаден од Георги Рогозин.

Рогозин бил командант на КГБ со интерес за паранормалното – истражување на телепатија, парапсихологија и други лажни области на студии, дури и самиот тврдел дека има „моќ“.

Наречен „Мерлин во Кремљ“ или Нострадамус во униформа, тој тврдеше дека може да чита мисли, да повикува духови, па дури и да ја предвидува иднината на претходникот на Путин, Борис Елцин.

Се вели дека неговата работа сè уште има влијание врз Путин – иако тој почина во 2014 година.

„Граничните халуцинации на одамна мртов психичар од Кремљ доведоа до вистинска војна и го доведоа светот на работ на нуклеарна војна“, изјави Кашин за The Sun Online.

„Невозможно е да се избегне мистиката околу одлуките на Путин и неговата придружба. Тие веруваат во многу магични работи“.

Рогозин тврдеше дека навлегол во умот на поранешната американска државна секретарка Медлин Олбрајт. Откако легнал и паднал во хипнотички транс додека гледал во нејзината фотографија, тој тврдел дека открил дека Олбрајт има екстремна омраза кон Русија. Тој исто така тврдеше дека Америка сака Сибир да биде одземен од Русија и САД да добијат пристап до огромните резерви на нафта.

Иако нема фактичка основа за таквите тврдења, Путин редовно го истакнуваше тоа како факт – како и Николај Патрушев, еден од неговите најблиски советници.

Се вели дека Путин цврсто верува во натприродното и дека неговото верување во психичките сили на Рогозин, меѓу другото, го обликувало неговиот светоглед,

Како пример, Кашин го наведе чудниот случај на „сибирскиот шаман“ Александар Габишев. Габишев уште во 2019 година започна кампања против Москва со цел да изврши ритуали кои ќе го „прочистат“ „демонскиот“ дух на Путин.

Иако информациите беа примени како забава на Запад, тоа беше закана што го вознемири Путин.

„Руските закони не ги забрануваат шаманите и единствената причина зошто тој беше уапсен и ставен во лудница е, сигурен сум, дека Путин веруваше во овие ритуали и беше загрижен за нив“, рече Кашин.

Експертот за Русија, Пол Грегори, научен соработник во Институтот Хувер на Универзитетот Стенфорд, се согласува дека Путин сериозно го сфатил Габишев бидејќи тоа се вклопува со пошироките верувања на многу Руси.

„Иако за западната јавност можеби е смешен планот на шаманот да го истера ѓаволот од претседателот, г-дин Путин не го прави тоа“, рече тој, пишувајќи во Вашингтон тајмс.

„Голем процент од Русите веруваат во натприродното. Руските безбедносни сили дури вработуваат читатели на мисли во нивните разузнавачки операции.

За време на Студената војна, и САД и КГБ почнаа да истражуваат како би можеле да ги искористат паранормалните феномени.

Програмата беше со ентузијазам поддржана од шефот на Рогозин, Борис Ратников, кој веруваше дека Русија е вклучена во паранормална војна со своите непријатели.

„Речиси сите луѓе со натприродни моќи беа контролирани од КГБ“, рече еднаш Ратников.

„Не можете ни да ја замислите мозочната војна што се случи во првата половина на минатиот век. Едвај претерувам кога велам дека понекогаш имало астрални битки“.

Путин служел како офицер на КГБ, иако не е познато дали дошол во директен контакт со паранормалните активности на тајната полиција.

Јуриј Фелштински, водечки експерт за Русија и критичар на Путин, автор на книгата „Распадот на Украина: Враќањето на рускиот терор и заканата од Третата светска војна“, рече дека читањето мисли веројатно се вклопува со постојните верувања на Путин.

„Путин верува во друг мит што тој го создал или што е создаден за него. Сè додека извештаите и информациите служат за цел, зошто Путин или Патрушев би го отфрлиле извештајот на експерт на ФСБ кој успеал да ги прочита мислите на странски функционер? Можете ли да докажете дека Бог постои? Не. Можете ли да докажете дека Олбрајт не мисли дека Сибир не треба да припаѓа на Русија? Не. Сигурен сум дека тоа ќе стане тема на некои книги напишани по војната и дека по оваа војна ќе има поглавје за мистицизмот спонзорирано од ФСБ“, рече тој.

Дополнителни тврдења за чудните верувања на Путин доаѓаат од политичкиот аналитичар Валери Соловеј, кој рече дека и самиот руски лидер користел шаманизам и принесување ритуални жртви.

Меѓу нив има и црно куче за да може да си ја испие крвта, за да обезбеди победа во Украина, наведува тој.

Соловеј – познат по своите теории на заговор – исто така тврдеше дека шаманите во резиденцијата на Путин во Сочи на Црното море жртвувале орел.

Познатиот шампион на музичкиот театар Ендрју Лојд Вебер еднаш изјави дека Путин е познат како крајно суеверен, пренесе Би-би-си.

Лојд Вебер требаше да го интервјуира Путин, но му беше препорачано да се откаже од прашањето за познатиот роман на Михаил Булгаков „Мајсторот и Маргарита“.

„Путин го прочита романот кога се врати во Санкт Петербург на почетокот на 1990-тите и таму имаше страшен пожар, па оттогаш тој одбива да има каква било врска со таа книга или Булгаков“, му рекол тогашниот прес-секретар на Путин на Лојд Вебер.

Во меѓувреме, некои медиуми тврдат дека Путин се капе во крв од еленски рогови за да го зајакне својот сексуален нагон и општото здравје.

Тврдењата доаѓаат од Проект, руски истражувачки портал кој оттогаш е забранет.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.